Forum Discuţii diverse Cultură generală Ce s-ar fi intamplat daca Hristos nu ar mai fi inviat ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Ce s-ar fi intamplat daca Hristos nu ar mai fi inviat ?!

Credeti ca Biserica ar fi falimentat ?!

Indraznesc sa sper ca topicul asta nu va fi inchis ! :sorry:
Reformulez: Ce s-ar fi intamplat daca invierea lui Isus Hristos nu ar fi fost accesibila perceptiei (unora dintre noi)?

Re-reformulez: Ce s-ar fi intamplat daca existenta campului electro-magnetic nu ar fi fost accesibila perceptiei unora dintre noi. Am mai fi avut industrie electronica, computere?

Nu. Am fi ramas in epoca de piatra si poate sclavi la "piramidele" (bolovanii) megalomaniei altora, megalomanie denumita cultura.

Practic, romanii (politeisti si agresivi militar) au distrus templul din Ierusalim in anul 70 e.n. dar... s-au intors crestini (acum catolici). Impactul spiritual (cultural) le era net superior. Cine a invins pe cine? Romanii pe Isus sau invers? :duh: Deci e viu.
Legea conservarii energiei (si implicit a informatiei continute), experimentul (Einstein) Philadelphia (dematerializarea si rematerializarea necontrolata, "invierea" unui distrugator militar) sunt "fenomene" accesibile intelegerii unui grup restrans.
Unii dintre noi sunt constienti ca au un spirit viu (si nemuritor). Perceptia altora este limitata doar la ambalaj (trup), sau poate chiar la mai putin.
Pana si medicii de la A.T.I. (reanimare) stiu cate ceva despre entitati, nu doar preotii.

Ce s-ar fi intamplat daca Mendelev si Lavoisier nu ar fi avut "perceptii" (paranormale) asupra microstructurilor atomice?

Nimic rau, unii dintre noi ar fi pascut oile linistiti :D, ceea ce pot face, cu liber arbitru si in continuare.#-o

P.S. Doar ca Isus Hristos a transmis (o parte) din secretele iudaismului si spre "neamuri", deschizand o cale spre adevar si viata.
Pentru cine doreste.
Cu observatia ca textul (instructiune): "...roaga-te Tatalui tau... si Tatal tau care vede in ascuns..." (Matei 6.6, 6.18) s-a cam uitat in aplicatii.
Gresesc?

P.P.S. Referitor la "puteri" paranormale: Moise a primit puterea sa inece armata egipteana ostila poporului sau, Isus a primit puterea sa vindece si sa lumineze, Einstein a primit puterea sa prajeasca nuclear pe cei ostili poporului sau. Oare de la cine? :D
Simple coincidente sau cunoastere?
De meditat la ceea ce nu se vede.

ContSters184021, utilizator
Eu cred ca daca Hristos nu ar fi inviat ar fi fost un fel de Dalai Lama .
Budismul il are pe Dalai Lama - detasarea.
Islamul il are pe Mahommed - acceptarea.
Iudeo-crestinismul il are pe Mesia - speranta.
Speranta, acceptarea si detasarea sunt cele trei solutii. Trei. Fara ele suntem morti, infranti sau orbi.
Si credeti ca ar trebui sa se uneasca toate cele trei religii ?!
Avem un singur "soare" dar credem in calduri diferite...

[ link extern ]