avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Sentinta asta este HIT , doar ca Bota n-a murit !
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Sentinta asta este HIT , doar ca Bota n-a murit !

Condamnarea lui Bota este prima condamnare definitiva administrata pentru practicarea fara drept a profesiei de avocat unui avocat din noile structuri infiintate incepand cu anul 2003 .

Cu siguranta un RIL va clarifica situatia !

Cel mai recent răspuns: Numantere Deloc , Avocat 14:45, 24 Ianuarie 2013
Jocandi Causa a scris:

Doar cei intrati dupa ultima modificare a legii 51 in baroul Bota vor avea reale probleme.

De ce DOAR cei intrati dupa si nu si cei intrati inainte de modif. L:51 vor avea probleme?
Ultima modificare: Miercuri, 25 Iulie 2012
Irina S., utilizator
Pentru ca nu se intelege principiul neretroactivității legii !
Tocmai despre principiul neretroactivitatii legii este vorba.
Cei inscrisi in profesie in baroul Bota, sunt legal inscrisi.
Cei ce se inscriu acum, se inscriu in temeiul legii avocaturii in forma din momentul asta, care este extrem de clara in aceasta privinta.
Ca legea este accesibila, inteleg. Dar ce facem cu previzibilitatea ei in raport cu CEDO ref. la jurisprudenta in cauza?
Intrebare: de ce conducerea UNBR aripa Bota mai organizeaza examen pentru primirea in profesie?

Alte discuții în legătură

Decizia cedo marin si gheorghe radulescu Clodni Clodni Exista o traducere in lba. romana a acestei decizii CEDO? Multumesc (vezi toată discuția)
Liberare conditionata cristina04 cristina04 daca a primit 3 ani cu executare cum se calculeaza cat face din 3 ani si care sunt conditiile eliberarii conditionate in franta?cum se procedeaza? (vezi toată discuția)
Am dreptul sa intocmesc dosarul pentru cedo? acsa88 acsa88 Doresc sa-mi spuneti daca avand Decizia definitiva a Curtii de Apel (in urma unui recurs cu privire la un litigiu de munca) am dreptul sa intocmesc dosarul ... (vezi toată discuția)