Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune :la notar sau in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune :la notar sau in instanta?

Suntem 5 mostenitori pe un titlu de proprietate cu mai multe terenuri.O parte din terenuri au fost vandute anterior fara iesire din indiviziune(impreuna), ramanand acum sa facem iesirea din indiviziune la un teren de 6000 mp intravilan.
S-a facut cadastrul terenului urmand sa facem dezlipirile pe loturi.
Nu stim ce cale este mai economica si mai repede de rezolvat-la notar sau in
instanta.Cadastristul spune ca nu poate dezmembra decat cate 3 loturi odata
altfel trebuie facut PUG(sau PUZ):(
si ca trebuie facut de un arhitect, bani multi si mult timp pierdut.Tot cadastristul ne-a propus o mediere si apoi instanta de judecata ca fiind mai economica si
cu finalizare mai repede decat la notar.Dar noi ne gandim ca si la mediator si la instanta tot trebuie cadastru, trebuie taxa de timbru, onorariu avocat, TERMENE
si iar TERMENE...
V-as fi recunoscator daca Dvs. mi-ati da o solutie in aceasta dilema
Multumesc anticipat.=D>
jon53, utilizator
elian c a scris:

Actul incheiat de madiator nu este un act legal de propietate. Avantajul medierii este ca, atat in instanta, cat si la notar, actiunea este simplificata, tinandu-se cont de acest document. Pentru legalizare sunt taxele notariale sau cele avoatesti mai mici, dar taxa judiciara de timbru ce se plateste este aceiasi.

Daca mergem la mediator si apoi in instanta , se poate rezolva problema la prima infatisare?
jon53, utilizator
Instanta consfinteste invoiala partilor la primul termen, art. 271 Cod procedura civila.
ContSters136598, utilizator
Se vede ca medierea incepe sa deranjeze pe unii.
A nu se intelege ca afecteaza colegii din alte profesii liberale ??? !!!.
Cetateanul care apeleaza la mediere in astfel de situatii are avantaje clare intrucat:
- scapa de stresul salilor si holurilor de la instantele de judecata;
- scapa de intrebarile inutile puse pana la redactarea actului notarial;
- cheltuielile se reduc strict la taxele obligatorii in cazul transferului de proprietate pe cale judecatoreasca sau notariala;
- acordul de mediere permite ca problemele sa fie clarificate relaxat si fara stres . Un acord de mediere bine facut cu documente si anexe clare elimina orice comentarii si intrebari inutile din partea notarului sau instantei de judecata.
Ce recomand?
- sa apelati la un mediator profesionist care sa finalizeze intelegerea partilor prin Acordul de mediere;
- daca nu gasiti un notar care sa ia in calcul acordul de mediere si sa consfinteasca transferul de proprietate prin documentele legale la care are dreptul sa le faca cu luarea in calcul a Acordului de mediere, apelati la instanta de judecata asa cum vi sa mai recomandat. Oricum o hotarare judecatoreasca este mai tare decat orice act notarial.
mult succes
cum sa compari doua acte autentice care produc aceleasi efecte?! O hotarare judecatoreasca si un act autentic notarial, spunand ca e mai tare unul decat celalalt?! #-o
Este adevarat ca activitatea notariala este supusa controlului judecatoresc, insa cand partile se invoiesc, se inteleg apeleaza la notar , in caz de neintelegeri se apeleaza la instanta.
Au aceeasi valoare daca partile nu si contesta dreptul..de aia ziceam acum tspe pagini ca acordul de mediere este supus modificarii si filtrului instantei sau notarului public.....

IGPOPA a scris:

Se vede ca medierea incepe sa deranjeze pe unii.
A nu se intelege ca afecteaza colegii din alte profesii liberale ??? !!!.
Cetateanul care apeleaza la mediere in astfel de situatii are avantaje clare intrucat:
- scapa de stresul salilor si holurilor de la instantele de judecata;
- scapa de intrebarile inutile puse pana la redactarea actului notarial;
- cheltuielile se reduc strict la taxele obligatorii in cazul transferului de proprietate pe cale judecatoreasca sau notariala;
- acordul de mediere permite ca problemele sa fie clarificate relaxat si fara stres . Un acord de mediere bine facut cu documente si anexe clare elimina orice comentarii si intrebari inutile din partea notarului sau instantei de judecata.
Ce recomand?
- sa apelati la un mediator profesionist care sa finalizeze intelegerea partilor prin Acordul de mediere;
- daca nu gasiti un notar care sa ia in calcul acordul de mediere si sa consfinteasca transferul de proprietate prin documentele legale la care are dreptul sa le faca cu luarea in calcul a Acordului de mediere, apelati la instanta de judecata asa cum vi sa mai recomandat. Oricum o hotarare judecatoreasca este mai tare decat orice act notarial.
mult succes

Ai perfecta dreptate colega, de aceea trebuie sa primim medierea cu bratele deschise...cum ziceam mai devreme trebuie sa dam dovada de profesionalism si sincer sa fiu consider caci colegii nostrii avocati pot avea castiguri frumoase si din mediere prin asistarea clientului avand in vedere timpul desfasurarii unei proceduri de mediere si incheierea acesteia... este foarte posibil sa ai un flux mare de clienti si tot timpul sa te poti concentra pe urmatorul client, mi se pare foarte eficient faptul ca ai terminat cu un client si poti veni cu altul...raportul dintre timpul acordat de avocat in procedura de mediere si remuneratie este mai mult decat satisfacatoar.
Trebuie sa convietuim...toate profesiile sunt benefice de o parte si de alta...trebuie doar sa vrem.
Sa aveti o zi buna si va urez multa bafta in tot ceea ce faceti!!!