Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt dator la asociație cu comisioane lunare pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt dator la asociație cu comisioane lunare pentru că plătesc întreținerea prin mobile banking. Este legal ce mi se pretinde?

Buna seara ,ma poate ajuta cineva ,platesc utilitatile ,nu la administrator ,ci prin Mobile Banking ,si aflu azi de la administrator ca sunt dator, am comision din partea CEC in fiecare luna cate 5 lei (adica 20 lei a patru luni ) .Intrebarea mea este ,Este legal ! Multumesc !
Manuela Rășină, administrator
Gestiunea financiara a unui apartament, priveste ansamblul operatiilor privind crearea datoriei catre asociatia de proprietari (intocmire lista de plata lunara) si evident operatiunile pentru stingerea datoriilor, incasari prin casa sau prin banca.
Cheltuiala AP efectuata pentru inreg. încasarii în contul asociatiei (comision bancar) a sumelor depuse de un proprietar reprezinta o cheltuiala de gestiune financiara si se încadreaza în prevederile Art.88 ca fiind o cheltuiala pe beneficiar aferenta apartamentului care a efectuat plata.

ricadinas a scris:

Nu este specificat nicaieri in legea 196/2018 nimic de comisioaneasa ca nu mai pierdeti vremea cu articole.
Actiunea mea individuala creaza un cost prin urmare este normal sa il suport eu ca doar eu am dus la generarea lui.
Daca fac actiunea asta de 100 ori atunci genereaza 100 costuri individuale.

Daca citiți cu atenție legea, veți vedea ca e scris, am explicat anterior.

Nu utilizatorul transferului bancar generează comisionul, ci contractul semnat de asociație cu banca, la care proprietarul respectiv nu este părtaș.

Exact același comision este aplicat oricărei încasări de la stat, sau de la un partener contractual al asociației, cum ar fi un operator de telefonie mobilă ce a închiriat spațiu pentru antene.

toneamarin a scris:

Gestiunea financiara a unui apartament, priveste ansamblul operatiilor privind crearea datoriei catre asociatia de proprietari (intocmire lista de plata lunara) si evident operatiunile pentru stingerea datoriilor, incasari prin casa sau prin banca.
Cheltuiala AP efectuata pentru inreg. încasarii în contul asociatiei (comision bancar) a sumelor depuse de un proprietar reprezinta o cheltuiala de gestiune financiara si se încadreaza în prevederile Art.88 ca fiind o cheltuiala pe beneficiar aferenta apartamentului care a efectuat plata.

N-ati citit nimic, nu ați înțeles nimic, ați reușit să scrieți un text într-un limbaj de lemn strălucit, care nu demonstrează nimic și nu are nici un temei legal.

Ar fi comic, dacă nu e tragic, pentru ca, presupun, aveți o funcție într-o asociație. Și ar trebui sa citiți legea înainte de a o aplica.
von_wonderland si cu Latka
1 ia mergeti domne dumneavoastra si negociati si pe urma se ne raspundeti.
(de cand urmaresc forumul am retinut ca w_v_w_v crease pachetul Raiffeisen ca lucra acolo la IMM in centrala si cand au introdus comisionul de incasare 4 lei nici ea nu l-a putut negocia)

2 cum sa schimbe banca (cec) daca urmatoarea este la 5 km sau altceva nu exista in localitate?

Domne dumneavoastra ganditi inainte sa scrieti?
Ce tot o tineti cu articole care nu isi au rostul. Nu este specificat nicaieri in legea 196/2018 nimic de comisioaneasa ca nu mai pierdeti vremea cu articole.
Orice cheltuiala care e facuta pentru beneficiul tuturor este cheltuiala comuna deci faptul ca unul transfera de cate ori vrea ce legatura are?

Actiunea mea indviduala duce la un cost individual deci fiecare trebuie sa isi suporte comisionul propriu.

Ce articol sa citim domne nu vezi ca articolul este paralel cu discutia noastra.

Raspundeti aici dumneavoastra astia cu chitantierele si alte idei:

Sunt cenzor si am adoptat si noi metoda doar in banca sau la ghiseul bancii. Singurele optiuni erau Raiff si CEC. Locatarii in adunarea genearala au hotarat fara casierie proprie.
Ambele sunt la 4 km. Dar asa nu mai exista fraude nu mai sunt furturi pierderi de chitante.
De ce trebuie sa platesca unul care merge la ghiseu la banca 4km, sau unul ca mine care face 1 transfer pe luna catre contul asociatiei , comisioanele unuia care a transferat de 12 ori intr-o luna ca el este nervos pe asociatia de proprietari?????

ricadinas, utilizator
Citesc si eu ca toata lumea interesata de subiect. Observ ca parerile sunt impartite, de aceea toate aceste aspecte ar trebui discutate si hotarate in AG, ba mai mult in acordul de asociere sau statut. Le