Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt dator la asociație cu comisioane lunare pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt dator la asociație cu comisioane lunare pentru că plătesc întreținerea prin mobile banking. Este legal ce mi se pretinde?

Buna seara ,ma poate ajuta cineva ,platesc utilitatile ,nu la administrator ,ci prin Mobile Banking ,si aflu azi de la administrator ca sunt dator, am comision din partea CEC in fiecare luna cate 5 lei (adica 20 lei a patru luni ) .Intrebarea mea este ,Este legal ! Multumesc !
Manuela Rășină, administrator
V-am spus daca eu fac 100 de transferuri eu generez 100 costuri (suma x procent din suma minim 4 lei).

Daca intelegeti asta e perfect. Art 85 si 1350 nu au legatura cu subiectul.

Dumneavoastra vorbiti de pe margine. Nu mai faceti referiri la ADAM GRECU ca alaturi de ELGA si ADRIANTOT sunt oameni cu state vechi si foarte multa experienta;

Daca ajungeti presedinte sau administrator sau cenzor anunati-ne ca va sfatuim atunci!

@
von_wonderland

Ce banca aveati si ce banca aveti acum??? Ca noi nu stim nici una fara ambele comisioane adica la incasare sau la ghiseu. Stim doar unele care aplica ori ala ori ala nu te scuteste de amandoua decat cum a explicat w_v_w_v
Ia luminati-ne pe noi astia mai ......
Asta asa ca sa ne dovediti ca nu vorbiti aiurea in vant.!
ricadinas, utilizator
Legea 196 din 2018
Art.88
Cheltuielile pe beneficiari sunt cheltuielile cu privire la:... gestiunea financiara...
In acest articol se vorbeste de un beneficiar nu de toata asociatia.
Gestiunea finaciara a unui beneficiar (unitate de proprietate, apartament) reprezinta totalitatea operatiunilor (datorii, plati) care se inregistreaza in contul acestuia.
Nu poate, a se tine gestiunea financiara a asociatiei de proprietari, fara a se tine gestiunea financiara a fiecarei unitati de proprietate, apartament.
In cazul in care un apartament (prin plata intretinerii datorate) a provocat o diminuare a soldului bancar al asociatiei (comisionul bancar retinut ), aceasta cheltuiala se repartizeaza in contul apartamentului beneficiar al serviciului. Banca a efectuat un serviciu prin inregistrarea platii, iar, beneficiarul serviciului, este numai apartamentul care a depus suma de bani.
In aceasta speta nici un alt apartament nu a avut vreun beneficiu, iar prin urmare, nu i se pot impune cheltuieli pentru care beneficiar a fost un singur apartament.

ricadinas a scris:

V-am spus daca eu fac 100 de transferuri eu generez 100 costuri (suma x procent din suma minim 4 lei).

Daca intelegeti asta e perfect. Art 85 si 1350 nu au legatura cu subiectul.

Nu mai faceti referiri la ADAM GRECU ca alaturi de ELGA si ADRIANTOT sunt oameni cu state vechi si foarte multa experienta;

Sunteti extrem de ridicol, tocmai domnul Adrian Tot este cel mai mare sustinator al repartizarii cheltuielilor legate de comisionul bancar pe CPI. Cautati toate postarile mai vechi pe acest subiect, de cind nici macar nu exista legea 196/2018. si veti vedea asta.

Cum naiba sa generez eu costuri, daca fac un transfer bancar !? Eu dau un ordin de plata doar bancii mele, cu care am contract. Banca fata de care sunt legat eu prin contract nu face decit sa transfere intreaga suma bancii care are contract cu asociatia.

Daca persoana juridica numita Asociatia X are un contract prin care i se genereaza costuri la fiecare incasare, cum pot fi eu facut raspunzator de acest lucru !? Art. 1350 din codul civil tocmai asta spune, ca raspunzator de acest lucru este cel care a incheiat contractul.

Cum puteti fi cenzor, fara sa cunoasteti legile !? Macar nu mai spuneti asta, ca va faceti de rusine. Nu ma mira, avem oameni care ne conduc tara, si nu au nici o rusine ca nu stiu nici macar sa vorbeasca.

toneamarin a scris:

Legea 196 din 2018
Art.88
Cheltuielile pe beneficiari sunt cheltuielile cu privire la:... gestiunea financiara...
In acest articol se vorbeste de un beneficiar nu de toata asociatia.
Gestiunea finaciara a unui beneficiar (unitate de proprietate, apartament) reprezinta totalitatea operatiunilor (datorii, plati) care se inregistreaza in contul acestuia.
Nu poate, a se tine gestiunea financiara a asociatiei de proprietari, fara a se tine gestiunea financiara a fiecarei unitati de proprietate, apartament.
In cazul in care un apartament (prin plata intretinerii datorate) a provocat o diminuare a soldului bancar al asociatiei (comisionul bancar retinut ), aceasta cheltuiala se repartizeaza in contul apartamentului beneficiar al serviciului. Banca a efectuat un serviciu prin inregistrarea platii, iar, beneficiarul serviciului, este numai apartamentul care a depus suma de bani.
In aceasta speta nici un alt apartament nu a avut vreun beneficiu, iar prin urmare, nu i se pot impune cheltuieli pentru care beneficiar a fost un singur apartament.

Bateti campii . Nici macar cu gratie.
Serviciile pentru beneficiari sunt acele servicii cerute de beneficiari a fi intermediate de asociatie.

Art.87 alin 1
(1) Cheltuielile pe beneficiari reprezintă cheltuielile aferente serviciilor de care beneficiază în mod individual proprietarii, toți sau în parte, gestionate financiar prin intermediul asociației de proprietari.

Cind locatarii unei scari cer asociatiei sa le intermedieze un serviciu de verificare metrologica sau montare interfon este un act de vointa proprie. Ati vazut vreun proprietar sa mearga la asociatie si sa spuna ca vrea interfon pe scara, dar la modelul ala de interfon sa nu poata deschide usa din casa, ci sa mearga de fiecare data sa deschida personal usa de la intrarea in scara !?

Banca nu efectueaza servicii proprietarului, ci doar asociatiei cu care are contract. Sper ca intelegeti diferenta dintre persoana fizica si cea juridica si ca intelegeti ce e aia raspundere contractuala asa cum prevede art. 1350 din codul civil !

Comisionul bancar la incasare nu se aplica discretionar doar proprietarilor care-si platesc intretinerea, ci oricarei incasari in acel cont. Imaginati-va ca asociatia a incheiat cu un furnizor de telefonie mobila un contract de inchiriere spatii comune, adica mai pe romaneste sa=l lase pe acel furnizor sa instaleze antene pe un bloc din acea asociatie. Cind furnizorul respectiv face transferul bancar in contul asociatiei se intimpla acelasi lucru. Sau alt exemplu, proprietarii din acea asociatie se hotarasc sa directioneze o parte din impozitul anual asociatiei si completeaza declaratia 230. Banii aia se duc in acelasi cont al asociatiei si sunt taxati cu acelasi comision bancar. Statul nu pune de la el diferenta.

Eu spun sa va opriti aici cu comentariile,pentru ca va umpleti de ridicol. Aveti cumva vreo functie in asociatie,precum colegul care se lauda ca e cenzor si ca nu-i nevoie sa cunosti legile ?
Codul civil cuprinde normele juridice care reglementează relațiile sociale (convenite în raporturi juridice) existente între persoanele fizice sau juridice dintr-un stat.

Asociația de proprietari este forma juridică de organizare și de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor dintr-un condominiu, cu personalitate juridică, fără scop lucrativ, înființată în condițiile prezentei legi, care are ca scop administrarea, exploatarea, întreținerea, repararea, reabilitarea și modernizarea proprietății comune, menținerea în stare bună a imobilului, respectarea drepturilor și asumarea obligațiilor de către toți proprietarii.

Art. 20
(1) Fiecare asociație de proprietari este obligată să dețină un singur cont bancar.
(2) În vederea plății cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, datele de identificare ale contului bancar prevăzut la alin. (1) se comunică tuturor proprietarilor prin afișare la avizier, odată cu lista de plată a cheltuielilor asociației de proprietari.
(3) Prin datele de identificare ale contului bancar menționate la alin. (2) se înțelege numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala și codul IBAN.

Contract de servicii bancare intre un proprietar si banca: contract de servicii pentru persoane fizice.

Contract de servicii bancare intre o asociatie de proprietari si banca: contract de servicii pentru persoane juridice.

Ordinul de plată este o dispoziție necondiționată, dată de către un titular de cont, băncii sale, de a pune la dispoziția unui beneficiar o anumită sumă de bani. Emiterea ordinului de plată (plătitorul) presupune existența unor disponibilități în cont cel puțin egale cu valoarea sumelor transferate.

Comisionul este suma de bani, procentuala sau fixa, primita de o banca pentru serviciile prestate catre titularul acelui cont.

Art. 1350 Cod Civil

Art. 1350

Răspunderea contractuală

(1) Orice persoană trebuie să îşi execute obligaţiile pe care le-a contractat.

(2) Atunci când, fără justificare, nu îşi îndeplineşte această îndatorire, ea este răspunzătoare de prejudiciul cauzat celeilalte părţi şi este obligată să repare acest prejudiciu, în condiţiile legii.

Legea 196/2018
Art.70
(1) Toate veniturile obținute din exploatarea proprietății comune, inclusiv veniturile din dobânzi bancare, aparțin asociației de proprietari.

Prin urmare nici un proprietar, persoana fizica, nu poate fi facut raspunzator de ceea ce se intimpla cu administrarea si gestionarea contului bancar al asociatiei , persoana juridica.
latka, utilizator