Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Exact ce trebuia evitat poate deveni inevitabil.
Cosmarul din Italia din luna martie 2020.

,,La Ploiești, medicii au procedat la fel ca doctorii din Italia: au dat paturile de spital pacienților cu cele mai multe șanse. Specialiștii în sănătate publică trag un semnal de alarmă. Situația generată de pandemie a devenit crirică."

[ link extern ]

Am inteles ca si doctorul Virgil Musta recomanda 2 saptamani de lockdown.

Am văzut ca si la Antena 3, la emisiunea lui Radu Tudor, se ia serios in seama un astfel de scenariu.

Irlanda a intrat in lockdown 6 săptămâni:

[ link extern ]

Irlanda a luat în serios gravitatea situatiei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu personal nu consider ca fiind o masura eficace restrictionarea circulatiei de la ora 20 sau 22.
Care sa fie ratiunea?
Daca ziua oamenii circula in numar mare ziua si noaptea in numar mic chiar nu inteleg logica unei astfel de restrictii.Spun acest lucru deoarece ziua este un numar de persoane mult mai mare care circula.
Sa fie oare ratiunea aceea ca oamenii sa nu mai stea de vorba in fata blocului, in scara blocului sau in parcuri intrucat la terase nu mai pot sta daca se inchid prea devreme?
Sa fie oare ratiunea aceea ca noaptea mai merg tinerii la prostituate si o prostituata poate avea un contact direct cu 15-20 de persoane pe zi sau pe noapte?

Voi ce parere aveti de eficacitatea unei astfel de masuri restrictive, o considerati justificata?
Care sa fie ratiunea ei?

In Spania s-a decretat o noua stare de urgenta tot cu restrictionarea circulatiei pe timpul noptii si intre diferitele regiuni.

,,Spania decretează stare de urgență, pentru a doua oară de la debutul pandemiei, informează euronews. Premierul spaniol Pedro Sanchez a spus că va cere aliaților din Parlamentui să sprijine prelungirea stării de urgență pentru șase luni, până în luna mai, relatează Reuters.

Potrivit lui Sanchez, călătoriile între regiuni vor fi interzise conform regulilor impuse de starea de urgență.

De asemenea, fiecare regiune va fi sub carantină nocturnă între 23.00 și 06.00, cu o oră de flexibilitate.

Decizia a fost luată de guvern, în cadrul unei ședințe extraordinare a consiliului de miniștri care fusese anunțată sâmbătă seara.

Spania a decretat stare de urgență, prima oară, în luna martie, stare care a durat până în luna iunie.

Spania a depășit 1 milion de îmbolnăviri și are un bilanț de 34.752 de decese.”

[ link extern ]

Si in Franta situatia este la fel.

[ link extern ]

Si Romania pare sa se gandeasca la astfel de masuri.
Dar, o limitare a circulatiei pe timp de noapte nu o vad deloc eficienta, cel putin in Romania.
Poate ca o masura de genul sa nu se circule intre localitati pe timp de noapte ar fi cat de cat indicata.De pilda, sa se restrictioneze intrarea in Bucuresti pe timp de noapte a celor din alte judete cum ar fi de exemplu judetul Ilfov.

[ link extern ]

Ce se va intampla daca nu se va reduce substantial numarul de infectari confirmate zilnic?
Populatia va deveni enervata si chiar nu este deloc recomandat asa ceva.
Cati circula noaptea in Bucuresti?
Stie cineva acest lucru?

Daca se circula cu masini personale noaptea care ar fi logica pentru ca oamenii nu au contact intre ei?

Iata ce zice dr. Fauci despre mastile purtate in interior:

,,Unul dintre motivele pentru care este atât de important să ne acoperim fața este că acum știm că 40-45% din persoanele infectate nu au simptome. Și totuși, virusul este prezent în partea nazală a faringelui. Mai știm că o parte substanțială a infectărilor provine de la persoane fără niciun fel de simptome. De aceea, mulți oameni au o interpretare lesne de înțeles, deși greșită, potrivit căreia poți transmite virusul doar când tușești sau strănuți lângă altcineva.”

[ link extern ]

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu personal nu consider ca fiind o masura eficace restrictionarea circulatiei de la ora 20 sau 22.
Care sa fie ratiunea?
Daca ziua oamenii circula in numar mare ziua si noaptea in numar mic chiar nu inteleg logica unei astfel de restrictii.Spun acest lucru deoarece ziua este un numar de persoane mult mai mare care circula.

E foarte logic, ziua e pentru munca, in general, exista reguli, de voie, de nevoie se iau masuri de protectie, se mai poarta masca. Noaptea e pentru distractie personala, gradul de protectie scade, oamenii se simt relaxati si nu e fun sa porti masca, la o intilnire intre prieteni. Nu mergi la restaurant, mergi la cineva care e pe post de gazda.
latka, moderator
Asta cred ca este ratiunea masurii , s-au vazut petrecerile tinerilor in zona teraselor , sau chiar in spatii inchise . La spartul-targului cum pleci acasa daca se interzice circulatia ? In Spania aceasta masura e chiar justificata , ei sunt obisnuiti sa iasa la terase , baruri de minim 3 - 4 ori pe saptamana . Cum acestea se inchid mai devreme , petrecerea se muta in strada , alaturi de local , si e extrem de dificil sa-i imprastii ( stiu ca asa se intampla in zona Madridului , probabil si in alte parti ) . Oricum , se pare ca toate provinciile Spaniei ( in afara de Madrid ) au cerut guvernului sa instituie starea de urgenta la nivel national .
Da, chestia cu dansul pe langa baruri cam justifica restrictia pe timp de noapte in Spania.Nu stiu insa situatia din Romania.
Pe de alta parte, nici nu au voie sa bea pe strada langa bar si pot fi amendati.
Cu dansul este adevarat ca pot dansa si cu masti.
Si daca incalca restrictia pe timp de noapte pot fi amendati.
Deci, cam tot pe acolo ne situam daca tinerii vor vrea neaparat sa se distreze.
Pe timp de zi oricum vor merge la terase si apoi pot merge la cineva acasa.
Nu prea vad o eficienta desi exista o anumita logica.

Si asa revenim iarasi la zonele de distractie Covid.
Asa s-ar rezolva problema cu cei asimptomatici confirmati pozitiv care au chef de distractie.
Nu stiu in ce masura stau ei in izolare si cu masca ati vazut ca se transmite virusul dar in procent mai redus.

Si dr. Fauci a zis ca s-a dovedit ca asimptomaticii transmit virusul.
V-am indicat mai sus in postarea mea precedenta.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat