Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Lăsați ce face Israelul, Ivermectina și Becali, știrea zilei e ca tulpina britanica e în București.
Acum să vă văd strategia. :)
Pai...era evident ca va ajunge in București
Nici nu intrase in Franța și era deja evident...

Britanicii se tem de tulpina.din Brazilia.
Fiecare se teme de cate ceva...

De strategie se ocupa Arafat.
Probabil ca vor adopta strategia cu masca de protecţie puternica in spatiile închise dupa modelul Germaniei...
Si Franta zice ca noua tulpina e mai subțirica si este nevoie de masti cu protectie puternică.
Ce ar putea sa zică Arafat?
Ca nu este asa?
Se va copia modelul vest european asa cum.s-a procedat pana acum.
Ar fi insa un model bun...de această dată...dupa umila mea parere...
Este ceea ce eu as numi...un inceput bun...chiar daca se copiază masura din alte state...

La noi se vor si relaxa restrictiile, pana una alta.
Au ei date ca este bine asa.
Nici nu știu cat ar mai.conta in haosul actual.
Oricum, romanii sunt destul.de speriați si poarta masca pe stradă și in spatii inchise.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cum!? Nici o strategie? E bine să facem ca alții? Unde e originalitatea? Dezamăgitor.

Și n-am înțeles cum e cu subtirimea. Ce ați vrut sa ziceți?
Pai...ati uitat ca pana sa faca nemții asa eu aveam ceva timp înaintea lor de cand ziceam despre necesitatea purtarii mastilor de protectie puternică in spatiile inchise?
Mai original.de atat nu prea se poate...cred eu...
Important este sa înțeleagă și cei din România importanta acestui lucru.
Este bine sa copieze aceasta masura pentru ca este una eficienta si va ajuta foarte mult la reducerea transmiterii virusului.

Arafat nu va putea spune ca nu ar fi o masura bună dar sa vedem ce va face...

,,Subtirimea" noii tulpini se deduce din înțelegerea necesității purtarii mastilor de protectie puternică in logica...francezilor...care afirma ca noua tulpină este mai contagioasă si fibrele mastilor normale nu mai sunt suficiente ca sa oprească virusul.
Parca vechia tulpină initiala nu era contagioasă suficient de mult.
In fine, asa a motivat președintele Franței...in esenta...necesitatea de a se purta masti de protecție puternică.
Nu ar fi exclus sa afirme si romanii acelasi lucru...ca sa justifice...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Contagiozitatea nu se traduce in "subtirime". Virusul nu-si schimba dimensiunile, ci alte proprietati care-l fac sa infecteze mai usor persoanele aflate in raza sa de actiune. Cred ca detaliile "tehnice" depasesc sfera noastra de cunoastere, a oamenilor care nu sunt in domeniul studierii agentilor patogeni. Cei care se ocupa de masurarea infectiozitatii o fac doar statistic, prin acel factor R0, numarul de reproducere:
[ link extern ]

Dupa cum vedeti nu stam chiar rau, in momentul actual. Posibil ca in Germania sau Franta sa fie altfel.