Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Germania, prima țară din UE care introduce în tratamentul anti-Covid cocktailul de anticorpi care l-ar fi vindecat pe Donald Trump "

,, Cocktailul de anticorpi „monoclonali” va fi utilizat în spitalele universitare începând de săptămâna viitoare, a spus ministrul, subliniind că Germania este „prima ţară din UE” care foloseşte acest tratament în lupta împotriva pandemiei. "

[ link extern ]

Germania pare sa meargă tare.
Stiti ca ridicam in urma cu câteva luni întrebarea cu tratamentul lui Donald Trump si îl cam consideram viabil.
Ziceati ca nu ar fi recomandabil.
Pare sa fie recomandabil si indicat.

Ce ziceti?

Si Israel pare sa se miște cu talent.
Au suspendat intrarea in tara timp de.o saptamana pana mai vaccinează din populaţie.
Vor vaccina si persoanele intre 16-18 ani.

Se pare ca acum.chiar au inteles ca au probleme.
Cam târziu dar se.misca bine in prezent.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iar va amintiti gresit, era vorba de un tratament care la momentul respectiv nu avea autorizatie.
Si Romania a primit spre testare, in faza experimentala si neautorizata, un lot de anticorpi monoclonali.
Intre timp s-a eliberat acea autorizatie, scrie in articolul postat de dvs. si nu ati observat.
Nu am spus absolut niciodata ca nu ar fi bun, ci ca este scump.
Scrie si in articol = 2000 de euro doza. Brinza e pe bani.

Iar in privinta mastilor, asa cum ati citat, se vorbeste si de masca chirurgicala. Daca s-ar purta corect si de toata lumea chiar si aceasta masca, riscul de contaminare este foarte mic. Asta am afirmat de fiecare data si am postat articole ce studiau eficacitatea mastilor.

Dupa cum vedeti, nu spuneti absolut nimic nou. Recititi toate postarile si veti descoperi ca asa e.
latka, moderator
Da, aveti dreptate și este utila precizarea dvs.
Este vorba de molecula prof. Cercel din luna martie sau aprilie 2020 care nu avea aviz de intrare tara.

Mastile chirurgicale se poarta de luni de zile și fara efect.
Sa vedem ce va urma dupa purtarea mastilor de protectie puternică.
Acum macar ma gândesc ca pot zbura cu avionul pentru ca pana acum nici macar nu vroiam sa aud despre asa ceva.
Daca poarta toti in avion masti serioase nu vor fi probleme si dispar riscurile.
Doar.cu.mancatul si băutul în avion ar mai fi ceva probleme.

Va inteleg punctul.de vedere cu mastile chirurgicale simple dar eu rămân ferm la părerea ca va da rezultate portul mastilor de.protectie puternica in spatiile închise.
Se va elimina o modalitate de transmitere a virusului .
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Pentru pacienții testați pozitiv cu Covid-19, colchicina a dus la reduceri ale spitalizărilor cu 25%, necesitatea ventilației mecanice cu 50% și decese cu 44%”, potrivit site-ului oficial."

[ link extern ] /

Ce parere aveti de colchicina ?
Pare promițător.

,,Cercetătorul Tulio de Oliveira este cel care a descoperit noua tulpină după ce a observat o creștere a infectărilor în luna noiembrie. Spitalele din Africa de Sud sunt copleșite, pompele funebre supraaglomerate și cimitirele rămân fără locuri. Cercetătorii din acest stat au dezvoltat într-un laborator de maximă siguranță o cultură vie a tulpinii pentru a grăbi studiul."

[ link extern ]

Ar putea fi o soluție eficienta colchicina.
Daca nu este scumpa ar fi de mare ajutor.
Cu vaccinarea cred ca vor apărea probleme la un moment dat datorita furnizorilor.

Aveti si confirmarea clara ca cei imunizați prin vaccin vor transmite in continuare virusul, putând fi purtători.

,,Este posibil să se contracteze virusul în perioada de două până la trei săptămâni după prima doză, a spus el - şi este „mai bine” să se permită „cel puţin trei săptămâni” pentru ca un răspuns imun să se dezvolte pe deplin la persoanele în vârstă."

"Chiar şi după ce aţi luat ambele doze de vaccin, puteţi da Covid-19 altcuiva şi lanţurile de transmitere vor continua", a spus prof. Van-Tam."

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ati vazut in SUA?
Este tare faza.
Eu cred ca se afla intr-o situatie ca la noi si nu mai stiu cati infectati au.
De cand este Biden presedinte a scazut numarul de infectari.
Este insa adevarat ca Biden poarta masca si Trump nu purta dar totusi...in timp atat de scurt...

[ link extern ]

,,La nivel mondial, în urma studiilor efectuate, există din ce în ce mai multe raportări care sugerează că SARS CoV-2 afectează sistemul nervos. Medicul specialist în neurologie Patricia Toboc detaliază acest subiect și vorbește despre afectarea neurologică în timpul infectării și post COVID 19.

„A fost raportat un spectru larg de manifestări neurologice asociate cu SARS CoV-2, cu o severitate variabilă, de la ușoare până la fatale, datorate atât afectării sistemului nervos central, cât și sistemului nervos periferic”, spune specialista."

,,Manifestări neurologice în infecția cu SARS CoV-2:

cefalee
amețeală
mialgii
modificarea stării de conștiență
anosmie/disgeuzie
encefalită
mielită
encefalomielită acută diseminată
crize de epilepsie
accidente vasculare cerebrale
insuficiență respiratorie neurogenă
encefalopatie
hipoxemie silențioasă
mioclonus generalizat
sindrom neuroleptic malign
sindrom Guillain-Barré
simptome psihiatrice

Așa cum explică neurologul, conform studiilor de specialitate, aproximativ 50% dintre pacienții spitalizați dezvoltă o gamă largă de manifestări neurologice, variabile, de la cefalee și anosmie, până la confuzie și AVC-uri dizabilitante. Aceste simptome au mecanisme fiziopatologice diferite și multe dintre ele sunt simptome nespecifice datorate bolii generale, dar, așa cum precizează și medicul Patricia Toboc, unele dintre ele pot fi efectul infecției virale directe a sistemului nervos, fie datorate unei reacții anormale a sistemului imun, cu afectare neurologică para sau postinfecțioasă."

[ link extern ]

Rezulta ca ar fi mai bine sa evitam pe cat se poate sa ne infectam pentru a evita problemele neurologice.

Nu am inteles daca vor exista probleme neurologice si dupa vaccinare in caz de infectare cu noul coronavirus.
Acest lucru nu a fost inca studiat.

Sunt destul de multi care nu se feresc sa se infecteze ca sa devina imuni dar daca vor avea probleme neurologice nu este deloc de bine.
50% este foarte mult...

Oare cum va fi dupa vaccin?

Nu au zis nimic despre cei infectati dupa vaccinarea cu prima doza.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat