Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Fotoliul de la Sănătate îşi caută înlocuitor. PNL l-ar pune pe Tătaru, predecesorul lui Voiculescu, iar din partea USR-PLUS favorit este medicul Adrian Wiener de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad."

[ link extern ]

Era normal.si de așteptat.
Problema USR este aceea ca odata pus Nelu Tătaru la.sanatate USR nu mai are nicio șansă la acest minister.
În contextul pandemic actual, pentru tara si popor ar fi indicat Nelu Tătaru.
Dar...cui ii pasa de oameni...

Deocamdată este Baciu delegat sa se ocupe de sănătate.
A mai fost propus ministru la.sanatate dar a fost respins acum câțiva ani.
In pandemie eu zic ca este exclus Baciu.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am omis sa va zic.
Și.dr. Andreea Moldovan făcea parte din comitetul.suprem medical secret .

Are legătură cu ineficienta...masurilor dar nu era ea singură...

Stiti ca, eu ma plângeam mereu de ineficienta masurilor de foarte multe luni și chiar de mai bine de un an.

Eu ma bazez foarte mult pe pragmatism și eficienta.
Este vital acest lucru în caz de pandemie.

Stiti celebrul exemplu de pragmatism dat de Alexandru cel Mare cu Nodul Gordian.
Și atunci erau foarte mulți intelectuali și înțelepți.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cu privire la rusi eu am o mare nedumerire.
De ce nu s-au interesat în mod corespunzător de situatia cu noul coronavirus din China la momentul oportun.
Par ca au fost surprinși de noul coronavirus precum autoritățile române ca atunci ninge în luna ianuarie...in România...

,,MAE se alătură demersului SUA de condamnare a atacurilor cibernetice asupra platformei Orion a companiei SolarWinds, după ce Washingtonul a anunţat că atribuie Serviciului rus de Informaţii Externe atacurile cibernetice SolarWinds, care au vizat instituţii guvernamentale americane."

[ link extern ]

În acest context, contează foarte mult ce.tara iese prima.din pandemie.

Marea Britanie și Israel par sa fi ieșit din pandemie dar nu fac parte din UE.

Rămâne de vazut daca au ieșit deoarece de abia se afla in teste...

Mie imi.pare un mare circ cu efect imprevizibil daca lași un virus sa te invadeze și apoi nu mai.poti scapa de el

,,Cu un mare avantaj în cursa vaccinurilor, Rusia - singura țară din lume care a aprobat al treilea vaccin împotriva coronavirusului - a vaccinat doar 2,2 milioane de persoane cu cel puțin una dintre cele două doze, relatează Mediafax."

,,La jumătatea lunii august, Rusia lansa Sputnik V, primul vaccin împotriva coronavirusului din lume. La vremea respectivă, oamenii de știință puneau la îndoială vaccinul, deoarece a fost înregistrat înainte ca rezultatele studiilor din faza a treia să fie puse la dispoziție. De atunci însă s-a constatat că are o eficacitate mare și a fost aprobat pentru utilizare în aproximativ 30 de țări."

[ link extern ]

În concluzie, rusii nu stau bine la.nivel național.cu vaccinarea propriului sau popor.
Probabil ca a vaccinat numai armata, în principal.
Au fost generali vaccinați in luna august 2020.

Așadar, una peste alta, Rusia nu prea avea interes sa nu fie luata prin surprindere de.noul coronavirus.

Este totuși ciudat că se afirma ca doar 2 milioane de oameni au fost vaccinați
Daca si-au vaccinat armata ar trebui ca vaccinul sa fie eficient.
Măcar pentru cei vaccinați, nu?
Asa ar fi logica lucrurilor...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Am omis sa va zic.
Și.dr. Andreea Moldovan făcea parte din comitetul.suprem medical secret .

Ce este acest comitet medical secret ?!? Nu am auzit de el.
Andreea Moldovan a fost numita in ianuarie, la Ministerul Sanatatii, nu cred ca facea parte din vreun grup medical secret.
Secreta era componenta GCS, din care nu facea parte:
[ link extern ]
latka, moderator