Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Par sa existe șanse la o reducere substanțială de transmisie a virusului începând din luna iunie când se va incalzi vremea, ajutând și vaccinarea.

Daca în septembrie 2021 vom avea 10 milioane de persoane vaccinate este foarte posibil sa nu mai avem un val 4 al.pandemiei.

Ar fi bine sa finalizam cat mai repede deoarece China nu prea sta locului în apropierea Japoniei.
De când a apărut noul coronavirus am avut o temere intrucat după pandemie vine în general și un razboi.
Nu neapărat imediat, bineînțeles dar nici nu au ieșit tarile din pandemie.

,,Agresivitatea maritimă a Chinei a devenit o preocupare majoră pentru armata japoneză
Armata terestră a Japoniei nu a mai efectuat astfel de exerciții din anul 1993, după încheierea Războiului Rece.
Va fi prima dată când forțele terestre japoneze vor desfășura exerciții la care participă și armata franceză.

[ link extern ] /

China s-a îmbogățit la un mod fără precedent și este în plina ascensiune economica.
Ma mira insa faptul ca vor sa devina expansionisti desi chinezii nu sunt asa de felul lor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Grecia adopta o poziție economica interesanta de relaxare a restrictiilor pentru turiștii străini.
Este funcțională strategia de turism gandita intrucat turiștii străini au propriile lor rute și vor fi grupați între ei.
Mie insa îmi place sa umblu și aiurea si nu numai în grup.

Pe Grecia ii ajuta foarte mult faptul ca au multe insule care se pot vizita și locuri sălbatice.

,,Carantina va fi ridicată pentru zborurile „ale căror pasageri au primit cele două doze de vaccin” sau care „sunt negativi la virus şi au un test negativ de depistare a coronavirusului, realizat în ultimele 72 de ore”, se arată într-un comunicat al aviaţiei civile din Grecia (YPA) citat de Agerpres.

Anunţul survine în contextul în care Grecia se confruntă cu un vârf la pandemiei, cu zeci de morţi şi peste 1.500 de cazuri de infectare pe zi. Locuitorii din Grecia sunt în continuare supuşi unei izolări stricte, deplasările între departamente nefiind autorizate decât din motive "esenţiale" (familiale sau profesionale)."

[ link extern ]

Din păcate, România nu are drumuri asfaltate ca sa faca asa ceva în lipsa unor insule.

România nu a învățat de la imperiul roman faptul ca, drumurile bune înseamnă civilizație și dezvoltare economica.

La noi se discuta de catre miniștrii sa nu stea turiștii cu.masca de protecție pe fata la plajă si in apa atunci când înoată.
Și...se.pare ca au ajuns la.concluzia mandra și fericita ca turiștii nu vor sta cu masti de protecție pe fata la plajă...

Au decis corect, indiscutabil...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata cu tulpina britanica:

[ link extern ]

Britanicii poarta in continuare masti de protectie spre deosebire de Israel.

[ link extern ]

Sa speram ca va fi bine actorul Arsinel.
Este vaccinat si se afla in spital infectat cu Covid-19.
Are o forma usoara.

[ link extern ]

SUA indica Taiwanul printre tarile sigure in pandemie.
Si eu ma gandeam sa fac o excursie in Taiwan din acelasi motiv dar cred ca folosesc carantina in continuare.

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Consiliul European și-a dat acordul! Parlamentul European va vota Pașaportul Covid pe 28 aprilie 2021"

,,Pașapoartele verzi vor fi emise de fiecare stat membru, inclusiv Islanda, Norvegia, Lichtenstein și Elveția, până la jumătatea lunii iunie. Scopul acestor pașapoarte este da a facilita călătoriile între țările eurpene integrate în program , respectiv, pentru persoanele vaccinate, care au avut rezultat negativ la testul PCR, informează Loyalty Lobby."

[ link extern ]

Europa pare sa accepte alternativ vaccinarea cu testul PCR pentru călătoriile interstatale.

Pana în prezent exista vreun caz de infectare a unei persoane de catre o persoana vaccinata cu rapelul facut sau fără rapel?

,,Cazul lui Alexandru Arșinel, care s-a infectat cu Covid-19, nu a fost dovada ineficienței vaccinurilor, ci din contră, susține medicul Adrian Marinescu.

"Eu cred că se întâmplă exact invers, e dovada că dacă mă vaccinez și apoi mă infectez, nu voi face boala, nu voi face o formă severă, nu voi avea complicații.  Vorbesc aici de persoane vulnerabile, de vârstnici, de cei cu boli cronice,  care dacă s-ar infecta și n-ar fi vaccinate ar avea o probabilitate mare să facă forme severe și să-și pună viața în pericol. Deci până la urmă vaccinul înseamnă o probabilitate mai mică de a mă infecta, dar și dacă mă infectez ceea ce contează este că nu voi face formă severă. De fapt, acesta este obiectivul, de a-i proteja pe cei vulnerabili. E un obiectiv individual pentru cel vulnerabil și bineînțeles la nivel de masă, în momentul în care imunizarea este extinsă duce la ceea ce ne dorim cu toții, adică la întoarcerea la normalitate", a declarat Marinescu la Digi24.""

[ link extern ]

Pana în prezent actorul Arsinel nu a avut nevoie de oxigen ceea ce este promițător.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu poti trage concluzie dupa un caz.

Se confirma ce se tot zicea: vaccinul nu te protejeaza (avem la noi peste 21000 cazuri de infectari dupa vaccinare) si nu previne raspandirea. Deci pentru ce "pasaport"?

Si parca la Matei Balş nu mai erau locuri. Pentru astia sunt.