Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În concluzie, rusii nu stau bine la.nivel național.cu vaccinarea propriului sau popor.
Probabil ca a vaccinat numai armata, în principal.
Au fost generali vaccinați in luna august 2020.

Așadar, una peste alta, Rusia nu prea avea interes sa nu fie luata prin surprindere de.noul coronavirus.

Este totuși ciudat că se afirma ca doar 2 milioane de oameni au fost vaccinați
Daca si-au vaccinat armata ar trebui ca vaccinul sa fie eficient.
Măcar pentru cei vaccinați, nu?
Asa ar fi logica lucrurilor...

"În ceea ce privește Rusia, spune el, din două motive:
1. Nu poate să convingă oamenii să se vaccineze
2. Nu au foarte multe vaccinuri. Deși ei au inventat Sputnik, nu prea pot să-l producă. De aceea rușii îl oferă acum gratuit tuturor producătorilor în speranța că vor primi și ei niște doze."
[ link extern ]
@Claudiu
Andreea Moldovan nu are titulatura de Dr.
BX, utilizator
latka a scris:

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Am omis sa va zic.
Și.dr. Andreea Moldovan făcea parte din comitetul.suprem medical secret .

Ce este acest comitet medical secret ?!? Nu am auzit de el.
Andreea Moldovan a fost numita in ianuarie, la Ministerul Sanatatii, nu cred ca facea parte din vreun grup medical secret.
Secreta era componenta GCS, din care nu facea parte:
[ link extern ]

A fost secreta și aceasta lista cu medici.
Sunt directori de spitale mai ales.
Directorii de spitale nu sunt și cei mai buni medici în toate cazurile.dar.conteaza mai puțin acest aspect în contextul nostru.
Arafat face parte din mai multe comitete.

Lista a fost secreta pentru ca și Victor Ciutacu a spus asa, iar eu nu am reușit sa găsesc acesti medici.
Nimeni nu stia cine sunt aceștia.
Cred ca nici Ciolacu de la PSD nu știa.
Și când nu știe nimeni se cam poate spune ca este secret.
Acum nu prea ma mai interesează care sunt acei medici.
Deja ne-a tăvălit tare de tot noul coronavirus si este recomandabila relaxarea și nu masuri de.restrictie bine coordonate.

Sa speram ca nu vor avea probleme cu tulpina sud-africană cei vaccinați.
Este un moment crucial acesta.

Am vedea insa ce ar fi în Israel și Marea Britanie.
Britanicii au ieșit la.bere în număr imens în pub-uri.

Avem și diferenta ca Israelul a folosit Pfizer iar Marea Britanie AstraZeneca.
Unii spun ca ar fi mai sigur AstraZeneca pentru tulpina sud-africană dar dacă nu moare nimeni nu prea mai contează asa tare.

BX, cum sa nu fie doctor Andreea Moldovan?
Este medic fără discuție.

Este un medic bun dar nu are orientare în lupta cu noul coronavirus.
Nu este singurul medic aflat în aceasta situație, aceasta fiind o regula covârșitoare în domeniul Covid-19 pe partea de apărare strategică.

Am inteles ca o parte din USR ar vrea ca ea sa fie ministrul sănătăți și se aduna semnături în acest sens.
Cum spuneam, în lupta cu Covid-19 nu s-ar descurca desi isi dorește asa ceva.

Secretarul de stat Baciu este consiliat pe sănătate de Tătaru și Costache, din câte am înțeles.
Premierul Cîțu nu avea cum.sa se descurce pe sănătate mai ales ca are alte treburi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Ioana Mihăilă este numele vehiculat pentru funcția de ministru al sănătății, care ar putea fi propus de USR PLUS."

[ link extern ]

Ce parere aveti?

Nu înțeleg de ce USR se încăpățânează cu portofoliul de la sanatate în contextul pandemic actual.
Este clar ca nu fac fata dar nu vor sa renunțe.

Ce vor ei de.fapt de la sanatate de se încăpățânează asa?
Pandemia nu ii interesează după câte vad eu.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu e de la USR, ci de la cealalta parte din aceasta alianta.
Si nu se incapatineaza, asa s-a cerut si e in protocolul aliantei de la guvernare.

Si nu este clar nimic, Citu nu l-a demis pe Voiculescu pentru ca nu facea fata, ci pentru ordinul publicat in MO.
Scandalurile de la Foisor si V. Babes nu au fost in sarcina MS. Cele doua spitale apartin de municipalitate si raspunderea pentru cele intimplate acolo e a lui Arafat.