Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Faptul ca te poți infecta după vaccinare este una și transmiterea virusului de cel infectat este alta.
Autoritățile afirma ca cei vaccinați nu transmit virusul.
Daca nu transmit virusul dar se infecteaza fara sa faca forme grave este în regula și vaccinarea ajuta.
Daca ai 100 000 de oameni infectati care nu transmit deloc nu se mai infecteaza cel puțin 100 000 de oameni sau un milion în caz de nevaccinare.
Cam aceasta este teoria dar sa vedem practica ce va arata.

OMS considera ca se va sfarsi pandemia atunci când un om transmite virusul la cel mult la un alt om și nu la.8 sau 10 oameni.
Conform acestei rațiuni vaccinarea ar ajuta daca doar cei nevaccinati vor transmite virusul chiar și la cei vaccinați deoarece nu va mai conta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca nu transmiteau trebuia sa vedem deja e scadere semnificativa a propagarii, ceea ce nu se observa. Propagarea o sa scada foarte mult odata cu sezonul de vara.
Da, in vara va mai scădea numărul de infectari dar vom vedea și.comparativ cu anul trecut mai ales ca tulpina britanică este mult mai virulenta decât virusul inițial.
Vaccinarea va fi și ea mai avansata decât acum.

Deocamdată, practic, nimic nu a contrazis ca cei vaccinați nu transmit dar este și greu de stabilit.
Din anchetele epidemiologice se poate observa acest lucru dar se tin secrete anchetele.

De pilda, dacă doi oameni din familie sunt vaccinați și doar unul.se infecteaza fara a se infecta si celalalt poate fi vorba de o dovada ca vaccinatii nu transmit virusul in ipoteza in care unul a avut contact cu o persoana infectata iar celălalt nu.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,, Studiu MIT: Distanțarea fizică este aproape inutilă. „Spațiile interioare nu ar fi trebuit închise”

,Riscul de a fi expus la Covid-19 în interior este la fel de mare la 20m ca și la 2m – chiar și atunci când toți poartă mască, potrivit unui nou studiu realizat de cercetătorii din Massachusetts Institute of Technology (MIT), care contestă recomandările de distanțare socială adoptate în întreaga lume.:"

[ link extern ] /

Ei afirma ca mastile.de protectie nu ar ajuta dar mastile de.protectie puternica ajuta.
Ei.se refera probabil la.mastile chirurgicale simple și la.mastile simple din magazine.

În Europa de vest a fost o închidere a spatiilor inchise accentuată.
La.noi a fost ceva mai relativ.

Și o ,,bomba" intelectuala de la persoane neavizate:

,,Secretarul de stat Paul Ene: „Masca se va purta inclusiv în apă, marea este spațiu public”

[ link extern ] /

Daca masca se uda te infectezi mai ușor.
Pot întra în mare dacă apă este pana la genunchi și nicidecum sa înoți și sa te scufunzi cu masca pe fata.

Tocmai de aici au pornit cele mai multe probleme și a crescut numarul.de.infectari.
Cine întra cu masca uda sau umeda în magazin sau în mijloace de transport în.comun se infecta dacă exista virusul pe acolo.
Cazurile de infectare au crescut după ce ploua sau ningea ori se făcea condens la.masca și intrau asa în spatiile închise.

În plus, în spatiile deschise nici nu exista risc de infectare decât dacă ai mască uda sau umeda în caz de aglomerație pe strada.
Toți medicii stiu acest lucru, mai ales cei epidemiologi.
Dr. STREINU CERCEL a și spus acest lucru public.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In afara vaccinurilor, chiar daca se vorbeste mai putin, exista preocupari din partea mai multor companii de a scoate un antiviral anti -Sars-cov2. Una dintre companii este chiar Pfizer:
[ link extern ]