Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Asa am auzit si eu mai demult.
Și Israel a scos asa ceva pe piața israeliana acum vreo luna și ceva dar nu s-a mai auzit nimic.

Am inteles ca se vor mai relaxa restricțiile actuale dar nu prea mult...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si Israel si Japonia si mai sunt si alte tari, dar sunt in diferite stadii de aprobare.

Pfizer avea vaccinul pe la inceputul lui 2020 si a primit aprobare in Europa in decembrie.

Veti auzi pe parcurs, cind se incheie etapele de testare.
Ii cam forțează pe cei din Horeca sa se vaccineze.
Daca acestia se vaccinează ar trebui sa ne apropiem de sfârșitul pandemiei dacă cei vaccinați nu transmit virusul.

A apărut insa o tulpină indiana și nu știu ce efect are vaccinul.

,,Un prim caz de tulpină indiană a COVID-19, responsabilă pentru un focar epidemic în India, a fost depistat în Elveţia, au anunţat sâmbătă autorităţile sanitare din această ţară, relatează AFP, citată de Agerpres."

[ link extern ]

Nu pare sa existe insa acea tulpină în Europa în acest moment cu risc de transmitere deoarece elvețienii au depistat rapid cazul cu tulpina indiana și au izolat cazul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Ceea ce nu spune propaganda este că „experții” din Israel au avertizat în privința unui nou val de epidemie în iarnă."

[ link extern ]

Nu știu ca Israelul să fi spus asa ceva dar orice este posibil.
De aceea am și întrebat de tulpină indiană.
Vor mai apărea tulpini noi foarte probabil în India unde este un haos total și au cca 350 000 de infectari confirmate ceea ce înseamnă că au cel puțin 1 milion pe zi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,Rata de incidență a infectărilor a scăzut sub 3,5 la mia de locuitori în București, iar Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență a adoptat o hotărâre care relaxează restricțiile. Astfel, după scăderea infectărilor, se vor deschide sălile de fitness din Capitală, iar magazinele vor fi deschise și în weekend până la ora 21. Circulația persoanelor va fi interzisă noaptea, cu excepția nopții de Înviere, între 22:00 și 5:00. Măsurile se aplică de marți, 27 aprilie."

[ link extern ]

Am un amic care ar spune: ,,Și marmota învelea ciocolata în poleiala".
O sa îl.sun sa vad ce spune.

Lăsând la.o parte cazurile confirmate eu cred ca ar fi bine sa se reglementeze legal ca persoanele vaccinate să poată umbla noapte în condițiile în care acestea nu pot transmite virusul.
Asa m-ar convinge și pe.mine ca nu exista risc de infectare de către cei vaccinați și am vedea în concret si nu doar la nivel teoretic.

Asa ar putea da Marea lovitura cu vaccinarea tinerilor.
Ma refer la necesitatea unui act normativ provizoriu cu durata de 2 săptămâni sau 1 luna cel mult.
Nu poate fi ceva for ever...pentru ca ar aparea probleme juridice de natura constituțională.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat