Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Unui judecător german care a anulat obligația purtării măștii de către școlari, i-au fost percheziționate abuziv casa, biroul, și mașina"

[ link extern ]

Îmi aduc aminte ca dvs. vorbeați de necesitatea de a se respecta drepturile și libertățile fundamentale ale omului.
Asa ziceati prin martie 2020.
Eu ziceam ca va apărea un risc iminent de a se încalca drepturile tuturor daca nu se încalcă pentru scurt timp niște drepturi a câtorva indivizi.

Iata ce avem astazi...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
OMS a afirmat ca sfârșitul pandemiei va avea loc atunci când virusul.se va transmite de.la.o persoana la o alta persoana și.nu la.mai.multe de către aceeași persoană.

Deci, la 60-70% de persoane vaccinate, cu condiția sa nu transmita virusul, se va putea ajunge la acest obiectiv.

Este insa un criteriu pur general.

Ar trebui ca în fiecare familie sa fie cel puțin 2 persoane din 3 vaccinate ca sa nu existe risc de transmitere a virusului.
Ar merge și o persoana vaccinata din doua.
S-ar putea ca sfirsitul pandemiei sa fie grabit si prin alte mijloace:
[ link extern ]
Da, stiti ca, in urma cu vreo 8 luni va ziceam de acest spray nazal iar în urma cu vreo doua luni va întrebam dacă se merita sa il cumpăr.
Aveați insa dubii și nu l-am.cumparat.

Și în România se găsesc astfel.de spray-uri dar costa cam 100 lei și nu cred ca îl vor lua mulți.
Mulți ignora efectiv virusul si nu ii interesează.

Eu vroiam sa îl folosesc pentru terase.

Italia isi deschide granitele.

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
În Popești-Leordeni este un focar cu tulpina indiană.
Niște muncitori indieni au întrat în România cu tulpina indiană după ei...
Daca autoritățile romane isi tot dau cu stângul în.dreptul vom avea probleme în continuare.
Indienii au intrat în România la.data de 20 aprilie 2020.
Chiar nu ii înțeleg de ce primesc indieni pana nu se termina la ei problema cu tulpina indiană.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat