Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Emil Boc vrea sa organizeze un concert pilot de genul celui de la Barcelona din martie 2021 doar ca vor fi primiți doar cei vaccinați spre deosebire de concertul din Spania unde erau și vaccinați și testați la întrare.

Mai tineri minte când îmi spuneați ca le mai trebuie la.oameni o stea în piept pe varianta mea de acum câteva luni bune?

Era inevitabil acest drum în condițiile pandemice.
Pare cam mult accesul numai a celor vaccinați dar este un experiment bun.
Eu sunt foarte curios sa vad ce se va întâmpla în aceste condiții, respectiv, dacă vaccinați transmit sau nu virusul.
Este cea mai buna ocazie de a afla acest lucru.

Este un motiv esențial pentru care consider ca, oamenii ar trebui sa se vaccineze ca sa nu existe riscul de a ucide alți oameni nevinovați prin transmiterea virusului.

Daca vaccinații nu transmit virusul este un foarte mare pas înainte în combaterea pandemiei.

Pentru mine este foarte important sa știu acest lucru și apoi mă voi putea relaxa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sunt unii prin Europa care o dau în diverse și susțin că cei care au trecut prin boala Covid-19 ar avea o imunitate mai puternica decât cei vaccinați.
Este insa o întrebare pertinentă aceasta.
Doar cei care au făcut forma gravă și nu au murit ca au avut oxigen ar avea o imunitate mai puternica.

Eu am văzut ca se cam indemna subtil la infectarea cu virusul Sars-Cov-2 dar chiar nu m-a interesat niciodata asa ceva.

Se discuta de prezenta la meciurile de fotbal a celor vaccinați și foști infectati.

În Armenia, la meciul.de fotbal Armenia-România, meci pierdut de români stadionul era.plin de armeni și se pupau și se îmbrățișau.
Armenia a fost parte din URSS.

Și cum lucrurile chinezești sunt proaste, chinezii au scăpat o racheta prin spațiu care nu se stie unde va cădea.
Iarăși nu sunt de vina chinezii indiferent unde ar cădea racheta lor.
Explozia rachetei ar crea un deranj foarte mare dacă ar cădea peste un oraș.
Orasul ar fi distrus pe jumătate dacă nu este extrem de mare.
Avem o ruleta chinezească asemănătoare cu cea rusească doar ca aceasta este la nivel de.oras și nu la nivel individual, de un singur om.

Chinezii par sa aducă numai probleme.
Și mereu par sa iasă nevinovați.
Încep sa devina enervanți prin planurile lor mari pe care nu sunt în stare sa le gestioneze corespunzător.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, stiti ca, in urma cu vreo 8 luni va ziceam de acest spray nazal iar în urma cu vreo doua luni va întrebam dacă se merita sa il cumpăr.
Aveați insa dubii și nu l-am cumparat.

Și în România se găsesc astfel.de spray-uri dar costa cam 100 lei și nu cred ca îl vor lua mulți.

V-am explicat, nu o data, ca amintirile dvs. sunt distorsionate. M-ati intrebat cu ceva timp in urma daca stiu de un spray nazal disponibil in Romania, anti-Covid. V-am raspuns ca nu am gasit nici o referinta, nu ca am dubii.
Daca aveati vreo referinta ati fi postat si numele produsului si unde se gaseste. Asa se procedeaza. Nu povesti.

Acum am gasit referinta si am postat-o. iar pretul nu e de 100 RON.
[ link extern ]

Ia uitati ce zic doctorii, e deosebit de grav:

[ link extern ]
Corect, in limba noastra, se spune, "ia uitati ce zic niste doctori". Ca n-or fi toti doctorii din lumea asta de acord cu zicerile alea.
Mai ales ca altii spun altceva:
[ link extern ]
She and her organization show a wilful ignorance of science and the scientific method, as well as a disrespect for accomplished scientific institutions and brilliant scientists,” said Dr Jeffrey Koplan, an epidemiologist and vice president for Global Health at Emory University who used to head the Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Dr Irwin Redlener, the director of Columbia University’s Pandemic Resource and Response Initiative, added: “Simone Gold is a toxic purveyor of misinformation, now actively contributing to rightwing extremist rhetoric that continues to rile up people determined to hang on to the most egregious Donald Trump lies.”
latka, moderator