Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Din totalul de 71 de pacienți decedați, 57 au fost nevaccinați și 14 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități."

[ link extern ]

Nu se precizează insa daca este vorba de tulpina Omicron sau de tulpina delta.
Acesta este un aspect foarte important.

Sper ca statele sa aibă în vedere 9 luni și nu 4 luni perioada de vaccinare.
La 4 luni nici nu ști cum sa te programezi sa pleci din tara pentru ca 4 luni trec mult prea repede.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,S-ar putea ca BA.2 să aibă un mic avantaj. BA.2 ar putea fi cu 1% până la 3% mai transmisibilă, sau ceva de genul acesta”, spune Emma Hodcroft, un epidemiolog de la Universitatea din Berna."

[ link extern ]

Au apărut informații noi dar nimic neașteptat după parerea mea.
Nici măcar o.contagiozitate mai mare nu ma surprinde ci chiar o așteptăm.

Nu se mai justifica absolut deloc închiderea magazinelor și a localurilor la ora 22.
Toti parametrii de calcul anteriori nu mai au nicio valoare medico-sanitara și pe plan juridic.
Pe rata mortalității trebuie totul analizat.
Omoară un alt virus mai mulți oameni decat Covid-19 în varianta actuala?
Ma refer și la rata de infectare prin raportare.
Adică 1000 de cazuri de SARS-CoV-2 in varianta Omicron cu 1000 de cazuri de gripa sezonieră...

Și un război fără victime sau cu câteva victime este un război fără implicații majore.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Ministrul Sănătății a fost întrebat dacă România va introduce certificatul de vaccinare cu trei doze, în cazul în care numărul infectărilor zilnice va depăși 70.000. În acest sens, Alexandru Rafila precizează că speră să nu se ajungă la un astfel de număr, adăugând că totuși nu este exclusă o astfel de evoluție, având în vedere bilanțul din ultimele zile.

Referitor la certificatul verde, ministrul susține că România este obligată să îl adopte pe cel pentru circulația în interiorul Uniunii, însă la nivel național, decizia se ia în funcție de prioritățile de sănătate publică."

[ link extern ]

Sunt ușor surprins.
Nu cred ca vom ajunge la 70 000 de infectati pe zi dar nu înțeleg la ce ar mai ajuta 3 doze la acel moment.
Nu mai ai timp sa te misti pe 3 doze booster la 70 000 de infectari pe zi chiar ar mai ajuta vaccinarea in cazul Omicron.
Eu ma refer strict Omicron.

Mastile ajuta și cam atât.
Cine vrea sa nu ia virusul îl poate evita.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,, O parte dintre români rămân fără certificat verde, de mâine. Noi reguli de călătorie în UE"

[ link extern ]

Vacinul Johnson&Johnson nu este acceptat în Austria.
Cine este vaccinat cu acest ser este considerat nevaccinat.

La nivel UE termenul de valabilitate a vaccinarii este de 9 luni dar sa vedem ce va face Franța deoarece vroia un termen de 4 luni.

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,In Danemarca, restricțiile au fost ridicate, iar măștile nu mai sunt obligatorii în Regatul Unit. Mai mult decât atât, testările în masă și bilanțul zilnic nu se vor mai regăsi în măsurile impuse de guvernul din Madrid."

[ link extern ] /

De mai mult de o luna va vorbesc de endemie.
Este corect ce gândesc autoritățile din aceste țări.

Însă, în ceea ce privește școlile nu cunosc situația.
Se trece la online dar este posibil.sa fie necesar asa ceva.
Cei mici au ceva probleme și nu cunosc situația cu ei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat