Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Delta şi Omicron subjugă România. Experţii spun că în noul val de infectări acţionează două tulpini ale virusului"

[ link extern ]

A apărut și prima victima a Omicron cu un deces la Iasi dar la 20 000 de cazuri de infectare pe zi.

Delta rămâne periculoasă în continuare desi Omicron este dominantă.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
România nu da semne ca va renunța la restricţii.

,,Probabil că vă referiți la Marea Britanie, care anunță, din 27 ianuarie, ridicarea tuturor restricțiilor. Aș vrea să facem o caracterizare: Marea Britanie are la populația vulnerabilă peste 90%, chiar 95% rată de vaccinare; au în momentul de față o rată de administrare a dozei de booster de peste 60%.

Așa încât COVID-19, prin varianta Omicron, a devenit în Marea Britanie, într-adevăr, o infecție virală ușoară, fără impact la nivelul sănătății individuale, dar și la nivelul sănătății colective, și atunci, din acest punct de vedere, da, se poate justifica o astfel de măsură."

[ link extern ] /

Și dacă oamenii nu se vor vaccina ce vom face?
Vom sta în restricții for ever?

Nu este sustenabil un astfel punct de vedere.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Consiliul Constituțional din Franța a aprobat vineri - cu unele condiții - introducerea certificatului de vaccinare, care îi obligă pe cetățeni, începând de la vârsta de 16 ani, să prezinte dovada vaccinării pentru a putea intra în locuri publice, cum sunt barurile, restaurantele, cinematografele, scrie Reuters."

[ link extern ]

Nu cred ca se mai justifica în acest moment ceea ce vrea sa facă Franța.
Depinde foarte mult de ceea ce va urma după Omicron.
Daca exista riscul.de a deveni precum tulpina delta ar fi justificat iar dacă este vorba de o gripa sezonieră fără multe decese nu se mai justifica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Franța obliga la doza booster la 4 luni.
Nu este recomandat medical asa ceva în acest moment.

,,Mai mult de jumătate de milion de francezi, deşi vaccinaţi, riscau să rămână fără permis sanitar de sâmbătă, odată cu intrarea în vigoare a noilor măsuri privind dozele booster, relatează dpa şi AFP, citate de Agerpres."

,,La 15 februarie, intervalul pentru booster va scădea de la şapte la patru luni de la injecţia precedentă."

[ link extern ]

Nu cred ca este bine asa ceva.
Și dr. Valeriu Gheorghiţă a spus ca nu recomanda asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat