Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu nu ma bazez pe treaba asta dar la ce avem pana astăzi nu se vede a exista probleme pana în acest moment.
Nu exista probleme nicăieri în lume din cauza tulpinii Omicron.

Și delta era contagioasă.
India a crezut ca a învins pandemia și a declarat public asa ceva, si apoi, la scurt timp a fost lovita de tulpina delta.

Nu se stie ce va fi în viitor dar trebuie sa ne raportam la ceea ce este astazi.
Maine va fi o alta zi...
Degeaba stai în garda acum dacă vor fi alte probleme peste câteva luni.
Va fi precum gripa foarte probabil și gripa poate ucide și ea...
Oricum, s-a atins un grad de imunitate foarte ridicat încă din acest moment.

Eu vreau sa se deschidă arhivele instantelor de judecata.
Nu mai exista justificare medico-sanitara ca sa fie aproape închise.
Eu fac mai puțin pana la arhiva decât dacă telefonez și nu răspunde nimeni ori suna ocupat.
Daca telefonez de 3 ori și nu răspund am timp sa ajung la arhiva, atât de rapid pot ajunge.
Pierd mai mult.timp sa telefonez...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Rolul tulpinei Omicron este sa ajute la imunizare naturala fără a ucide.
Asta trebuie înțeles de autorităţile competente.
Este și vizibil acest lucru.
Cred ca au inteles acest lucru dar încă ezită cu eliminarea restricțiilor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Veste foarte bună pentru românii care nu s-au vaccinat, nu au trecut prin boală sau nu au un test negativ COVID-19. Astăzi, 3 februarie, CNSU ar putea lua o decizie privind relaxarea restricţiilor când vine vorba despre accesul în marile centre comerciale. UPDATE: Şedinţa CNSU s-a încheiat."

[ link extern ]

Ar trebui deschis tot ca înainte de pandemie.

Exemplul chinezesc actual arata cam cum trebuia procedat in decembrie 2019 și ianuarie 2020.
Nu procedează chiar perfect dar se descurca chinezii cât de cât.
Este insa doar un simplu exercițiu intrucat nu mai ajuta cu nimic sa te ferești de tulpina Omicron.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Sfârşitul pandemiei? Arafat: se apropie momentul în care vom spune că nu este nevoie de starea de alertă"

[ link extern ]

Starea de alertă este una și măsurile de.restrictie este alta, în opinia mea.
Starea de alertă sau o persoană care sa vegheze cu atenție la viruși va trebui sa existe în continuare iar restricțiile trebuiau sa înceteze deja în România.
Vad ca și cei din vechiul guvern susțin același lucru.

Daca eu am zis ca trebuia actionat încă din februarie 2020 cel mai târziu și nicidecum martie 2020 acum se prelungește inutil și absurd anumite restricții.
Un alt exemplu ca nu exista specialiști în războaie bacteriologice în România.

Nu știu cât ar conta, dar, am văzut ca Baba Vanga, celebra prezicătoare, ar fi prezis un virus ucigător în anul 2022.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Israelul renunţă, practic, să mai ceară populaţiei dovada vaccinării, în ciuda înregistrării unui număr record de pacienţi grav bolnavi de COVID-19."

[ link extern ]

Este normal asa cum procedează Israel.
Spuneam și eu de ceva timp ca asa trebuie procedat.

În afara de purtarea măștilor în spatii închise nu mai au sens alte restricții.
Motivele le găsiți aici.

[ link extern ]

Și asta spun de vreo luna, fiind singura restricție justificata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat