avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru catalin Gaidau

Activitate Alexandru catalin Gaidau

din cate stiu si sper ssa nu gresesc autorizatie de la primarie este necesara doar daca deschizi un restaurant/bar/terasa si taxa este de 3000 de lei pe an, urmand a fi innoita in fiecare an
Răspuns la discuția Inregistrare punct de lucru
buna ziua, cand mergeti sa declarati punctul de lucru mergeti si cu o copie dupa contractul de vanzare cumparare al spatiului respectiv in care sa se evidentieze ca sunt doua sau cate camere sunt in total
buna ziua va rog sa ma ajutati daca puteti ce cod caen pot folosi la deschiderea unui magazin ce va comercializa produse de curatenie,sapunuri,detergenti,geluri de dus,sampoane,etc? codul 4719 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare, este bun??
va multumesc din inima
buna ziua,as dori va rof frumos un raspuns la prolema mea:am doua carduri de cumparaturi si un overdraft pe salariu (la o firma la care nu mai lucrez) in total datoria ar fi 2700 ron la o banca si 3800 ron la o alta banca,am incetat plata ratelor aprox cu un an in urma,din cauza problemelor financiare,find unic sustinator de familie (eu cu mama mea casnica).nu posed nici un bun pe numele meu.Ce masuri extreme ar putea lua bancile contra mea.Mentionez ca un din banci a cesionat dosarul meu catre o firma de recuperare creante care m-a avizat prin sms asupra acestui lucru.astept raspuns cu sufletul la gura:D
Multumesc frumos in avans celor care ma vor ajuta cu informatii.
buna ziua,as dori sa stiu va rog frumos daca trebuiesc anumite avize sau autorizatii pentru functionare unui depozit si showroom de termopane.Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Casatorie cetatean non-ue
buna ziua,intr-adevar dupa ce se incheie casatoria in tara respectiva,puteti sosi in tara pentru ca cet strain sa aplice pentru cartea de rezidenta pentru membrii de familie,iata actele necesare:
1.certificat de casatorie (daca este cert.de casatorie strain,trebuie apostilat,tradus si apoi transcris la oficiul starii civile de pe raza unde ati avut ultimul domiciliu in ro)
2.contract de inchiriere sau proprietate inregistrat la adm.financiara
3.dovada platii asigurarii sociale de sanatate (unde trebuie alcatuir un dosar separat)
4.copie pasaport
5.adeverinta medicala pt cet strain (cu mentiunea nu pune in pericol sanatatea publica)
6.declaratie notariala pt cet strain (cu mentiunea "in afara casatoriei incheiata cu dvs nu am incheiata o alta casatorie)
7chitanta de la trezorie taxa 7 ron (contravaloarea cartii de rezidenta)
8.timbru fiscal 1 ron
la depunerea dosarului trebuie prezentate actele si in original
pt alte sfaturi sau sugestii va stau la dispozitie
succes


Răspuns la discuția viza de sedere pt turci
buna ziua,din pacate nu,trebuie sa va intoarceti in ro,unde probabil ca ati primit deja o hotarare de ORI,si trebuie sa va depuneti un nou dosar pentru obtinerea permisului de sedere ,probabil veti achita si o amenda pentru sedere ilegala intrucat la politie apare exact termenul cand v-a fost desfacut contractul de munca
pt orice detalii sau intrebari va stau la dispozitie
succes
buna ziua,sotul poate obtine cartea de rezidenta pentru membrii de familie,document valabil 5 ani de zile.se obtine in baza unui dosar care trebuie sa contina:
1.certificat de casatorie (daca este cert.de casatorie strain,trebuie apostilat,tradus si apoi transcris la oficiul starii civile de pe raza unde ati avut ultimul domiciliu in ro)
2.contract de inchiriere sau proprietate inregistrat la adm.financiara
3.dovada platii asigurarii sociale de sanatate (unde trebuie alcatuir un dosar separat)
4.copie pasaport
5.adeverinta medicala pt cet strain (cu mentiunea nu pune in pericol sanatatea publica)
6.declaratie notariala pt cet strain (cu mentiunea "in afara casatoriei incheiata cu dvs nu am incheiata o alta casatorie)
7chitanta de la trezorie taxa 7 ron (contravaloarea cartii de rezidenta)
8.timbru fiscal 1 ron
la depunerea dosarului trebuie prezentate actele si in original
pt alte sfaturi sau sugestii va stau la dispozitie
succes
cetateanul turc poate deveni cetatean roman numai dupa o sedere de 8 ani in romania,sau 5 ani (in cazul casatoriei cu un cetatean roman)
o data obtinuta cartea de rezidenta pentru membrii de familie,in urma casatoriei cu dvs,respectivul cetaten turc va avea,cel putin in privinta calatoriei in ue,a infiintarii unei firme in ro si multele aceleasi drepturi ca si dvs.
daca doriti mai multe detalii va stau oricand la dispozitie
Răspuns la discuția perioada preaviz
multumesc frumos pentru raspunsuri,perioada din contract este de 15 zile intr-adevar,dar cum voi sta 15 zile,eu lucrand numai in weekend?
15 zile de luni pana vineri sau 15 zile de weekend (respectiv samb sau dum)?
multumesc inca o data pentru raspunsuri tuturor