avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM august 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM august 2011

Avand in vedere ca s-au afisat rezultatele concursului din ianuarie 2011 si ca threadul pt acel examen a ajuns deja la o cifra impresionanta de pagini si luand de asemenea in considerare ca incepand de astazi interesele multora dintre noi se despart (unii vor ramane acolo pt a dezbate probleme in legatura cu probele care urmeaza in concursul in curs de desfasurare), propun ca cei care au note sub 7.00 (si care vor sa dea examen in august) sa treaca pe acest thread, urmand ca dupa ultima proba din concursul aflat in desfasurare sa ni se alature si cei care, din nefericire, vor fi nevoiti sa dea si in august.
isis23 a scris:

Te citez ..." varianta c) exprima faptul ca aceea rezolutie este facultativa, ceea ce este adevarat ....."
Nu este niciodata rezolutia procurorului facultativa.Facultativa este motivarea rezolutiei prin care confirma si isi insuseste propunerea organului de cercetare penala.
Sau m-am trezit obosita :confused:

Da, motivarea rezolutiei e facultativa, conform art 228, ceea ce vine in contradictie cu art 203.
Acesta e unul din motivele pentru care noul art 228 este contestat de doctrina.
Patrick_ a scris:

isis23 a scris:

Te citez ..." varianta c) exprima faptul ca aceea rezolutie este facultativa, ceea ce este adevarat ....."
Nu este niciodata rezolutia procurorului facultativa.Facultativa este motivarea rezolutiei prin care confirma si isi insuseste propunerea organului de cercetare penala.
Sau m-am trezit obosita :confused:

Da, motivarea rezolutiei e facultativa, conform art 228, ceea ce vine in contradictie cu art 203.
Acesta e unul din motivele pentru care noul art 228 este contestat de doctrina.

Da , asa este. Nu s-au corelat in dispozitii. Cand faci o modificare trebuie sa ai in vedere toate institutiile , unde aceea modificare devine incidenta
- Penal special

Se retine ca la data de...inculpatul X a facut un schimb valutar a sumei de 500 euro cu persoana vatamata , aceasta dandu-i suma de 2000 Ron. Din cercetarile efectuate reiese ca inculpatul stia ca bancnotele de euro erau falsificate fiindu-i remise de inculpatul Z.

Incadrarea juridica a faptei
Inselaciune in concurs cu falsificarea de monede sau alte valori varianta punerii in circulatie a acestora(art. 282 alin.2) ?:">
Care varianta a inselaciunii ? Dar ai prevazut bine. Aici este divergenta de opinii. Daca se retine si inselaciune si ce varianta a ei.

Alte discuții în legătură

Viol sau profanare de morminte (cadavru)? avTodincaVeronica avTodincaVeronica Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)