Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce inseamna dupa dvs. sa "scapi" ? Sa fie zero cazuri ? Sa nu mai fie nici o restrictie ?
E cam greu dintr-un motiv extrem de simplu, nici o tara nu traieste izolata de restul lumii.
Chile face exact cum procedeaza Egiptul, cere doar test PCR de 72 de ore maxim si PLF. Nu e nici o problema, sunt multe tari care procedeaza asa, poate mai drastic. Nu cred ca ati dori sa fiti in Australia, de exemplu.
@latka dar ce aveti cu ivermectina ?
Spuneti ca i se face reclama ?
Pai nu e bine sa ai un tratament la sub 1$ cost in loc de risipa totala de acum ?

De ce s-a interzis de fapt ? Cum adica sa interzici un tratament in situatie de criza ?
E ca pe vremea inchizitiei daca vorbesti de asa ceva !

Imi pare rau pt dvs si alti inchizitori, dar eu prefer sa cred institute consacrate cum ar fi Pasteur din Franta, nu propaganda TV.

In rest, se intampla exact ce ziceam.

In Romania este facut planul efectiv unde se arata pe fiecare judet ce procent si cand va fi declarat.
Pai imi pare rau, dar la o astfel de dezvalurie ar fi trebuit sa zbiere toata presa iar responsabilii demisi instant.

De directorul de la Pfitzer nu spuneti nimic?
A fost inregistrat spunand ca Israelul este cel mai mare laborator al lumii.
Oamenii cu ambele doze facute au avut de 6 ori mai multe sanse de a fi infectati cu varianta delta
si de 7x mai multe sanse sa dezvolte un caz simptomatic comparativ cu cei nevaccinati ce au avut boala.

Apoi, oficial, de la producatori: ei spun clar ca virusul este transmis si de vaccinati.
Se lauda cu "gravitatea mai mica a imbolnavirii".

Deci cu vaccin ai mai putine simptome, deci este mai greu detectabil virusul, deci raspandesti virusl mai eficient.

Apoi vine "certificatul" care nu are logica nici daca ar functiona vaccinul, nici daca nu ar functiona.

Asadar avem o logica inversa clara: este gandit acest "pasaport" exact ca sa raspandesti mai mult virusul.

Aia care ar fi avut simptome usor detectabile i-ai fi detectat prin manifestarea simptomelor, deci nu exista logica sa le restrictionezi accesul daca nu au nimic.

Pericolul de raspandire il reprezinta cei vaccinati, nu cei nevaccinati. Aia cei mai periculosi de a transmite virusul au permisiunea de-a o face.

Din acest moment eu ma abtin de a mai explica diverse lucruri de genul asta. Cine a priceput ce se intampla de fapt bine, cine nu sa fie "sanatos".

Intre timp, mor 30 000 de oameni pe zi de foame. Poate asta va da de gandit si in alta directie.

BX a scris:

Pericolul de raspandire il reprezinta cei vaccinati, nu cei nevaccinati. Aia cei mai periculosi de a transmite virusul au permisiunea de-a o face.

Din acest moment eu ma abtin de a mai explica diverse lucruri de genul asta. Cine a priceput ce se intampla de fapt bine, cine nu sa fie "sanatos".

Intre timp, mor 30 000 de oameni pe zi de foame. Poate asta va da de gandit si in alta directie.

Cred ca ar fi mult mai intelept sa va si urmati convingerile. Sa raminem noi "sanatosi".
Mie imi pare bună încercarea guvernului de a uza de aceasta variantă:

"Bucureștiul se apropie de rata de infectare de 3 la mie de la care e obligatorie folosirea certificatului covid" [ link extern ]

,,Certificatul verde Covid este obligatoriu începând de luni, în localitățile unde incidența îmbolnăvirilor este cuprinsă între 3 și la 6 la mia de locuitori. Cei care vor să aibă acces în baruri, cafenele, restaurante, cinematografe, teatre, instituții de spectacole sau să participe la evenimente private precum nunți sau botezuri trebuie să demonstreze că sunt fie testați negativ la SARS-COV-2, fie că sunt vaccinați sau că au trecut prin boală."

Nu știu insa cât randament a dat în alte state o astfel de măsura.
Rezultatele pot fi diferite.

Ceva de acest fel ziceam eu în urma cu mai mult de un an de zile.

Marea problema este ca se va depăși 6/1000 de locuitori dacă oamenii nu înțeleg sa nu se mai amestece aiurea.Sa păstreze și ei o distanțare fizică pentru vreo 3 săptămâni.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu știu insa cât randament a dat în alte state o astfel de măsura.
Rezultatele pot fi diferite.

A dat foarte mare randament. Danemarca, tara care are peste 96% populatie vaccinata cu virsta peste 50 de ani a ridicat toate restrictiile. Oamenii au preferat sa se vaccineze, decit sa se tot testeze.