Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu prea inteleg nici acum ce doriti sa transmiteti.
Pentru predictii negative certe deschideti un subiect separat si puneti-le acolo, sa fie mai usor de urmarit.
Pariez ca nici una nu se va confirma.
Nici nu știu daca mai are sens sa mai scriu aici.
Din martie 2020 am.zis tot ce va fi și cum va fi.
Guvernele nu știau ce va fi.Cititi la zi și verificați.
Am.zis de valul 4 septembrie și nu bășcălia de august zisa de Gheorghiţă. Slabut omul.

Au inteles insa ca vaccinarea nu va ajuta.
Doar imunitatea naturala va ajuta în materie de COVID-19.
Aici au ghicit bine guvernele dar nu ajuta ce știau pt ca exista intermediare.
Nu exista alta variantă viabila.
Vom.fi ca în 1921.Mor cati mor și scapa cati scapa.
Știința este slabă încă.Omenirea se crede mai tare decât este și este slab dezvoltata.
Pana la urma, ne aflam în situația din 1921.Stiinta este prea puțin evoluata ca sa faca fata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu ati zis nimic cert, mai mult pe linga, am verificat. Nu mai scrieti aici si deschideti subiectul de predictii certe. De exemplu :"Azi XX.XX.2021 scriu ca valul 5 va veni in luna....................." chestii de genul asta.

Ati inteles gresit ca vaccinarea nu ajuta, ca si predictiile, Danemarca si Norvegia fiind tarile care va contrazic.
Ati inteles gresit ca doar imunitatea naturala ajuta, dvs. fiind un exemplu concret, nu ati vrut "sa dati piept (ma rog, nas, gura :)) )" cu Sars-C0v-2.
Ati inteles gresit ca stiinta e slaba, traim o epoca de descoperiri fara precedent, pariez ca nu stiati ca inima este 67% neuroni.
latka, moderator
Si pentru ca titlul este daca a emis cineva o opinie despre momentul cind o vom termina cu pandemia (nu neaparat ca va disparea complet Covid-19, dar nu va mai fi pandemie), exista o declaratie (care e in concordanta cu o alta) :
""Într-un an cred că vom putea reveni la viaţa normală", a spus Albert Bourla (CEO Pfizer) într-un interviu acordat emisiunii "This Week" de la ABC.
Predicţia lui Bourla despre momentul în care se va reveni la o viaţă normală este în concordanţă cu cea a CEO-ului Moderna, Stéphane Bancel."
[ link extern ]

Asteptam contra-predictiile, bineinteles intr-un subiect pe forum separat. :) .
Ma bucur de optimismul lor și de al dvs.
Ca nu va mai fi atata haos este una dar de pandemie tot nu scăpăm cu adevărat.Nu se va mai ști clar cati sunt infectati cu adevărat.Nici astazi nu se cunoaște cu adevărat.Deci, aceeași Marie cu alta pălărie...
Pana nu dispare tulpina delta va fi tot asa.
Eu as întreba când se va termina cu tulpina delta.
Oare va suferi mutații care sa ne ajute tulpina delta sau stam cu ea încă câțiva ani?
Asta e marea întrebare...a fi sau a nu fi...

Eu nu vreau sa dau piept cu Covid-19 nici acum și nici în viitor.Astept imunizarea naturala combinata cu vaccinarea sa fie desăvârșită dar fără sa particip ca individ la.imunizarea naturala.
Ca voi rezista sau nu atâția ani rămâne de văzut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat