Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Australia nu va rezolva nimic daca agita populatia.

[ link extern ]

Risca sa ajungă la război civil dacă lucrurile se agita și mai tare.

Revenind la ce spuneam eu, nu va pare normal ca cei care au anticorpi suficienți sa nu mai fie vaccinați cu a treia doză ori cei care au anticorpi suficienți fără sa fie vaccinați sa se vaccineze doar atunci când ar fi necesar?
Anticorpii se pot măsura și se pot da certificate verzi și acelora care au anticorpi.

Eu nu zic ca lumea sa nu se vaccineze dar sa se vaccineze mai obligatoriu cumva cei care pot avea probleme.
Scopul guvernelor lumii trebuie sa fie acela de a proteja populatia și nu de a crea disensiuni între indivizi.

Cei care au anticorpi sunt la.fel ca cei vaccinați.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Scopul lor pare sa fie "dezbina si cucereste".

N-o sa vedem masuri logice in curand.
De israelieni fac aia misto, vor fi vaccinati la fiecare 6 luni ca le expira "pass-ul".
Da, dezbina și stăpânește ar avea o logica în contextul concret actual în vederea unei conduceri unice mondiale.
Chiar și eu am zis ca in materie pandemica trebuia actionat uniform la nivel mondial imediat.
Astazi insa a devenit inutil asa ceva.
Noul coronavirus a facut deja ravagii și nu mai poate fi oprit.

"Criza Covid. Valul 4 face ravagii în Bucureşti: nu mai sunt locuri la morgă!" [ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

.
Noul coronavirus a facut deja ravagii și nu mai poate fi oprit.

Mai sunt unii care nu sunt de acord cu "predictiile" dvs. :)))
[ link extern ]
Nu ati prea înțeles ce zic eu.
Ideea era sa nu iasă virusul si sa fie izolat.
Asa se face.

Norvegienii țin distanțarea fizica și fără Covid-19.
Nu e prea greu acolo cu distanțarea fizica.

În fine, trebuie scris un tratat de specialitate pentru asa ceva ca sa fie abordate toate problemele pe tari pe variante, pe versiuni, pe ipoteze multiple și pe multe altele.

Nu ar fi greu tare de scris asa ceva dar ar costa foarte mult autorul sau autorii ca sa se bage.
Mai e și chestia ca ar putea rezulta lucruri neștiute pe baza de inducție și deducție.

Ma bucur ca sunteți optimist.
Am.cunoscut multi optimiști în ianuarie 2020 când le ziceam ce vine...si ziceau ca sunt pesimist...
Marele meu defect este ca sunt foarte precis în predicții negative certe.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat