Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Imunizare naturala = imunizare in urma contactului direct cu virusul respectiv
Nu exista combinarea imunizarii naturale cu vaccinul (adica ea exista si se cheama hibrida, eu sunt asa) fara sa fi avut contact direct cu virusul si fara sa fi facut boala (indiferent de forma).

De tulpina delta scapam cind apare una mai contagioasa :) .

Asteptam predictiile negative. Nu prea mult :)
latka, moderator
Pai...asta știu și eu ca trebuie sa apara una mai.contagioasa.dar mai blândă.
De.aceea ziceam in urma cu câteva mesaje ca ar fi varianta de pace cu virusul.
Sa trăiască și el dar sa ne lase în pace.
Asta e pacea cu virusul.
Asta e pacea ce o poftesc.
Nu aia sa ne bararie continuu cum zicea prof. Streinu Cercel, sa.invatam sa trăim cu el așa.
Asta nu e pace și virusul trebuie exterminat.
Pacea e doar una, asa cum am zis.
Eu mereu am.considerat ca sunt cu pacea desi nu sunt considerat ca fiind chiar asa.
Va fi sau nu pace? Asta e întrebarea.
Nu prea se.vede la orizont.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"La o zi după congresul PNL, infectările COVID raportate în București au explodat / GRAFIC Evoluția cazurilor în Capitală până la recordul de astăzi" [ link extern ]

Nu va pare uimitor?
Ce coincidenta!

Se leagă de ceea ce va ziceam eu mai sus.
Nu ca ar conta...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
@latka - n-am predictii negativiste cu privire la virus si la altceva care nu face subiectul topicului.
@claudiu - nu exista pace. Exista doar putere. Cel mai puternic supravietuieste, alalalt nu.

Inca nu v-ati uitat pe planul pentru anul asta cu infectarile ?
E totul acolo. Bucurestul va depasi 6% undeva la sfarsit de saptamana viitoare cu 6.25% pe data de 11.
De-ar da astia si planul numerelor la loto dinainte...
Este foarte greu sa ghicești pe formule matematice.Au greșit încă de la inceput toți pe.formule matematice.Dar, este o modalitate...daca suntem nepretențiosi...pe.realitate...
Eu ghicesc dar fără bobi și fără cafea.
Este o.forma de inspirație asa cum ghicesc marinarii experimentați când vine furtuna.
Deja e lata treaba acum și am anunțat anterior.
Dar, lucrurile pot fi ținute sub control.

Am inteles ca s-ar vrea un act normativ prin care cei vaccinați sa nu aiba restricții deloc.
Asta este cu adevărat ceva OK și asa ar trebui facut dacă riscul de deces este sub 4% la cei vaccinați in caz de infectare.
Nu vor rezolva nimic cu vaccinarea daca nu dau acte normative inteligente și de încredere.
Eu de vreo 8 luni zic asa ceva.

,,Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu spune că România se află în acest moment în Top 5 mondial din punct de vedere al numărului de infectări şi al numărului de decese şi că nicio altă ţară din UE nu are o rată de vaccinare mai mică decât a României."

[ link extern ]

El era complet depasit de virus și nu criticile ma interesează ci soluțiile inteligente și eficiente.
Nici Catu și Arafat nu îmi par deloc geniali dar măcar se chinuie și ei sa facă ceva.
Ca nu prea le.iese este alta discutie...

Poate ne zice Latka care este procentul de deces în rândul celor vaccinați la nivel mondial.
Ar fi bine de știut, cu cormorbiditati și fără comorbiditati.
Guvernele lumii ar trebui sa ajute la asa ceva si sa știm ceva clar.
Măcar la.nivel de UE sa știm.
Nu cred ca ar fi secret asa ceva.

As fi curios și cu Rusia separat dar rusii sunt mai secretosi de fel.
Ei folosesc și serurile.lor și as fi curios sa le.cunosc eficienta pe tulpina delta.

Orice guvern din lume trebuie sa prezinte niște informații dacă vrea sa convingă la vaccinare populatia sa.

Deci, faptul ca vaccinații se infecteaza eu știu de dinainte sa stie ei.
Mulți vaccinați se și mira ca se pot infecta pentru ca ei au inteles ca nu se pot infecta ceea ce i-a derutat foarte tare.Asa au fost informați și acum nu mai au încredere.Medicii au fost și ei derutați la rândul lor.
Ma interesează cati decedează dintre vaccinatii infectati în procent concret.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat