Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu ma refeream la eficienta de a controla virusul si numarul de îmbolnăviri.
Asta ma interesează.
Vaccinarea ajuta insa la scăderea numărului celor internați în spitale chiar dacă se infectează.
Se va începe a treia doză de rapel.
Sa vedem cati din cei vaccinați o vor face.

Ce stat a început deja și este avansat în acest demers cu a treia doza?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu ma refeream la eficienta de a controla virusul si numarul de îmbolnăviri.
Asta ma interesează.

Pai asta s-a intimplat, nevaccinatii s-au saturat sa se tot testeze si s-au vaccinat. Vaccinarea este o metoda de a controla virusul si numarul de imbolnaviri.
Sa stiti ca testarea controlează virusul iar vaccinarea reducere numărului de spitalizari.
Insa, daca și vaccinații transmit virusul sunt afectați cei nevaccinați ceea ce înseamnă că nu se controlează transmiterea virusuluii.De aceea, este recomandabil.sa se vaccineze ca sa nu riște sa ajungă în spital intubati.
Ce arată statisticile în tarile dezvoltate și avansate cu vaccinarea?
Din 100 de infectati cati ajung în spital după vaccinare.

Numărul de infectari este foarte mare dar nu au mulți spitalizați.
Insa, sa nu uitam ca i-a ras rău de tot primul val.Italia și Spania, de pilda, au fost decimata de noul coronavirus. Acum sunt decedați mulți din cei care ar fi putut fi afectați grav și de aceea este un aspect suplimentar de avut în seama.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ce stat a început deja și este avansat în acest demers cu a treia doza?

Nu conteaza, incepe si in Romania:
"Din 28 septembrie, în România va începe administrarea dozei a treia de vaccin anti-COVID, a anunțat miercuri premierul Florin Cîțu. A treia doză de vaccin poate fi administrată nu mai devreme de 6 luni după doza a doua. A treia doză se va face doar cu vaccin cu ARN Mesager (Pfizer sau Moderna), indiferent cu ce vaccin s-au făcut primele două doze."
Unii nu vor sa își facă a treia doză.
Sper sa se vaccineze cât mai mulți și poate asa vor fi convinși și cei care se cam tem de a treia doză.
Eu mai am de așteptat deoarece e am fost vaccinat târziu.
Nu m-am forțat deloc dar cred ca îmi dădeau AstraZeneca dacă ma grăbeam fără sa ma forțez cu vaccinul.Asa s-au vaccinat judecatorii și procurorii la inceput.Era greu sa fiu peste ei pentru ca ar fi fost ca și cum as fi peste lege și incalcam Constituția.
Nici acum nu ma grăbesc.
Aștept cuminte sa îmi vina rândul.
In ziua în care m-am testat de COVID-19 singur și am ieșit negativ, am primit mesaj sa vin în 2 zile la vaccinare.
Deci, am.fost și testat înainte de vaccinare pur întâmplător, asa cum se impunea înainte de vaccinare.Am respectat toate regulile și reglementările de ordin medical.

Cat va fi valabil certificatul verde după ce se depășesc cele 6 luni de la rapel?

Ma gândesc ca ar fi o varianta și sa prezinți un certificat ca ai anticorpi după mai mult de 8 luni de la rapel.
Cat țin anticorpii dacă ai ieșit cu anticorpi după 8 luni de la rapel ?

Ar fi bine de analizat și aceasta ipoteză.
Daca s-ar testa pe anticorpi la 3 luni ar ajuta și stiința medicală.
Am afla cât ar tine anticorpii după doua doze de vaccin la mai mult de 8-12 luni după doua doze.
Ce obiecții aveti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat