Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cind e un focar de infectie sunt testati toti si se iau imediat masuri de izolare.
Pentru SARS Cov 1 nu stiu sa fie vaccin. Si da, a disparut, deocamdata.
latka, utilizator
Pentru SARS Cov 1 nu exista vaccin.
Stiam eu ceva dar am reverificat.
A fost unul.din motivele de mare panica.

Iata ce crede prof. Rafila:

[ link extern ]

Crede ca inceperea scolilor va aduce al doilea val pandemic.

[ link extern ]

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate alte 196 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 152 de pacienți.

Este bine ca scade zilnic numarul pacientilor internati la ATI.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Totul depinde de câte teste sunt făcute și ce procentaj reprezintă cazurile noi. Mai ales, cazurile extrem de grave.
Altfel, comparăm mere cu pere și ne-ntrebăm cât mai durează până se limpezește turburelul.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Crede ca inceperea scolilor va aduce al doilea val pandemic.

Nu stiu daca va aduce neaparat al doilea val pandemic, cert e ca (si exemple gasiti destule, din diferite tari, ultimul pe care l-am citit e din Canada) deschiderea scolilor va duce sigur la cresterea cazurilor de aparitie a infectarii "silentioase", copiii fiind clar din categoria cazurilor asimptomatice. De regula vom afla cind unul dintre adulti, profesor, personal auxiliar, va lua virusul. Probabil copiii nu vor avea de suferit, decit in procent foarte mic, dar, vor fi transmitatori.

Pina in septembrie mai e si sa speram ca se va gasi o metoda de preventie rapida si sigura.