avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bilete la ordin refuzate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bilete la ordin refuzate

Cum trebuie procedat in cazul in care unul dintre clientii mei imi refuza biletele la ordin date in nenumerate randuri? Cum procedez sa-mi recuperez banii?
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 14:23, 4 August 2009
Buna ziua!
In niciun caz nu va poate refuza biletul la ordin direct clientul, ci banca acestuia.
In acest caz, mergeti cu biletele scadente la banca, introduceti-le la plata, luati refuzul scris al bancii si puteti merge sa le investiti cu formula executorie. Ulterior, cu biletele investite, il puteti executa silit.
Mai puteti promova si o plangere penala pentru inselaciune (art. 215/ Cod penal) impotriva celui care a emis biletele.
Cabinetul nostru se ocupa de astfel de litigii. Puteti suna pentru o programare.
Cu stima,
av. Silviu Serban
dar oare cabinetul dumneavoastra are dreptul sa isi faca publicitate in acest fel?
Domnule avocat Serban, dv. ati citit ceva din dezbaterile noastre de aici?

Userii care intra pe acest forum nu cauta avocati, doar opinii si sfaturi...
Nu ca nu ar fi indicat sa-si angajeze avocat, insa ideea e sa si citim, inainte, ce au spus altii. Ca altfel sumtem pe langa subiect.
=D>Mda avocatii si a lor reclama, foarte interesant.
birouavocatura a scris:

Ulterior, cu biletele investite, il puteti executa silit.
Mai puteti promova si o plangere penala pentru inselaciune (art. 215/ Cod penal) impotriva celui care a emis biletele.
Cabinetul nostru se ocupa de astfel de litigii. Puteti suna pentru o programare.
Cu stima,
av. Silviu Serban


Plangere penala pentru bilete refuzate????? :O :)):)):))
Poate la cecuri care sunt strict instrumente de plata ,nu si la BO care sunt si titluri de credit

Alte discuții în legătură

Bilet la ordin VILISOR VILISOR am avut un bilet la ordin pe care nu l-am introdus la data scadentei deoarece am fost rugata de administrator sa nu-l depun ,nu avea bani in cont, urmand ca ... (vezi toată discuția)
Bilete la ordin refuzate ContSters6135 ContSters6135 Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva. Am niste bilete la ordin refuzate de banca din cauza lipsei de disponibil. Ce fac, ii dau in judecata sau ma ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin depus dupa scadenta pneuros pneuros Se poate investi cu putere executorie un bilet la ordin depus dupa scdenta cu 4 zile? (vezi toată discuția)