Forum Discuţii diverse Cultură generală satanism
Discuție deschisă în Cultură generală

satanism

Intrucat @ teufelssohn a expus sub titlul Legalizarea consumului de droguri si a prostitutiei - argumente pro si contra pozitia sa laudatoare despre satanism cred ,ca ar fi benefic , sa dezbatem aceasta temnatica mai pe larg . Oare Biblia este ceva de condamnat ," Dumenezeu este mort" , iar satanismul ar reprezenta necesitatea noastra cotidiana ?
ContSters20980, utilizator
:hm: Deci scoatem din context, in ideea ca cine citeste doar o ”interventie” – cum se intampla, de regula – sa priceapa ceea ce vrem unii sau altii! Zicea, cineva, ceva de buna credinta?

Despre ce orgii masonice discutam? Despre cele care aveau loc la 25 Decembrie, inainte sa se instaureze sarbatoarea Craciunului? Nu cred ca despre aceasta s-a discutat la modul serios. Ce erau? Saturnalii? Mdeh – altfel spus, se ”inlocuiesc” unele pe celelalte la intervale de mii de ani... Fie.

N-am afirmat – si nici chiar n-am insinuat (le trantesc pe sleau cand am ceva de spus) – ca cineva nu poate iubi pe aproape ca pe sine insusi (ce facem cu cei care nu se iubesc pe sine?! ) Era vorba despre porunca in care omul trebuie sa il iubeasca mai intai pe Dumnezeu, apoi pe aproape. Adica, daca ar trebui sa aleaga intre un alt om si Dumnezeu trebuie sa aleaga divinitatea. Chestia aceasta e scrisa in Biblie, n-o interpretati, adaptand-o....:sorry:

N-am afirmat ca ”biserica” umbla dupa bogatii ci crestinii (ca indivizi) umbla dupa bogatii – ceea ce e un ocean diferenta.

La ce ”jocul cartilor pe fatza va referiti”? Postati intrebarea clar, fara echivoc, sa stiu la ce doriti, de fapt, sa raspund.

Raspuns la intrebarea @godspeed: De ce nu sunt ”misterioasele” temple ale acestor domni deschise pentru publicul larg ecumenic?

E corect sa puneti ”misterioase” intre ghilimele – tocmai pentru ca nu sunt mai misterioase decat ”cetatea” Vatican, manastirea Athos si... exemple or mai fi.
Cand ati incercat prima data sa intrati in templu masonic si nu vi s-a permis accesul? E deschis (ca muzeu); au si librarie, au si biblioteca (sala de lectura numai, si nu toate)... Acum, daca ”templul”, in unele cazuri, e in casa unuia sau altuia... deh, e logic sa nu fie primit oricine... Da’ ce, mare lucru!? Pe mine m-au primit aia la Vatican pe unde as fi vrut sa-mi bag nasul? Plus ca pentru a avea acces la biblioteca Vaticanului umbli de-ti tocesti pingelele – mai rau ca la Fisc in RO. Ma primesc in altar? Ma primesc in manastirea de pe muntele lui Athos sau pe unde as vrea sa cercetez in diversele manastiri? M-ar primi popii la ”sedintele” in care pun lumea la cale? Sa nu exageram cu ”unul e mai egal decat altul” si ”unul e mai transparent ca altul”.
In plus, de ce ati vrea sa vizitati un templu masonic? :blush2: Poate ca accesul ar trebui sa fie restrictionat, sa nu ii mai acuze unii si altii ca vor sa faca prozeliti. In masonerie nimeni nu-ti spune: ”Vino la noi, iti va fi bine, vei fi salvat”. Salvat de ce, de cine? De tine insuti? Slabe sanse... Pt a-si schimba religia (oricare ar fi in oricare) unui individ ii e mai usor decat sa se inroleze pentru a ucide oameni pe taramuri straine, sau nu.

P.S. Cred ca prezenta mea la asemenea cursuri (despre care n-am mai auzit) ar fi fost... ca un chibrit intr-o fabrica de dinamita. Dar, oricum, n-am inteles sensul intrebarii in contextul acestei discutii. O fi avand vreu sens... ascuns?!:sorry:

trope_doi a scris:

N-am afirmat – si nici chiar n-am insinuat (le trantesc pe sleau cand am ceva de spus) – ca cineva nu poate iubi pe aproape ca pe sine insusi (ce facem cu cei care nu se iubesc pe sine?! ) Era vorba despre porunca in care omul trebuie sa il iubeasca mai intai pe Dumnezeu, apoi pe aproape. Adica, daca ar trebui sa aleaga intre un alt om si Dumnezeu trebuie sa aleaga divinitatea. Chestia aceasta e scrisa in Biblie, n-o interpretati, adaptand-o....:sorry:

N-am afirmat ca ”biserica” umbla dupa bogatii ci crestinii (ca indivizi) umbla dupa bogatii – ceea ce e un ocean diferenta.

La ce ”jocul cartilor pe fatza va referiti”? Postati intrebarea clar, fara echivoc, sa stiu la ce doriti, de fapt, sa raspund.

Raspuns la intrebarea @godspeed: De ce nu sunt ”misterioasele” temple ale acestor domni deschise pentru publicul larg ecumenic?

E corect sa puneti ”misterioase” intre ghilimele – tocmai pentru ca nu sunt mai misterioase decat ”cetatea” Vatican, manastirea Athos si... exemple or mai fi.
Cand ati incercat prima data sa intrati in templu masonic si nu vi s-a permis accesul? E deschis (ca muzeu); au si librarie, au si biblioteca (sala de lectura numai, si nu toate)... Acum, daca ”templul”, in unele cazuri, e in casa unuia sau altuia... deh, e logic sa nu fie primit oricine... Da’ ce, mare lucru!? Pe mine m-au primit aia la Vatican pe unde as fi vrut sa-mi bag nasul? Plus ca pentru a avea acces la biblioteca Vaticanului umbli de-ti tocesti pingelele – mai rau ca la Fisc in RO. Ma primesc in altar? Ma primesc in manastirea de pe muntele lui Athos sau pe unde as vrea sa cercetez in diversele manastiri? M-ar primi popii la ”sedintele” in care pun lumea la cale? Sa nu exageram cu ”unul e mai egal decat altul” si ”unul e mai transparent ca altul”.
In plus, de ce ati vrea sa vizitati un templu masonic? :blush2: .

Scuzati ca nu va citez integral, dar cred ca as incalca regulamentul. Ca urmare, rog pe cei interesati de subiect sa citeasca integral interventiile anterioare.

@Trope_doi, ma uimiti in continuare. Dvs, care aveti o logica mult peste medie, va incapatanati sa nu vedeti niste corelatii simple:
Haideti sa o luam inca o data …logic.

A. Avem doua afirmatii:
1. "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata puterea ta"
2. "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti".
Din ce deduceti Dvs. ca Dumnezeu interzice cuiva sa-si iubeasca aproapele din toata inima, din tot cugetul si din toata puterea ? Va rog… Demonstrati-mi unde intervine aici comparatia pe care o sugerati?
Cu alte cuvinte, daca eu imi iubesc mama din toata inima, cugetul si puterea mea, asta inseamna ca o iubesc mai mult decat pe copilul meu? Pe care il iubesc tot din toata inima, din tot cugetul si puterea mea?
Daca doriti sa extindem logica lucrurilor, putem introduce si teza “Dumnezeu este iubire” (1In 4,16).

B. Nu va inteleg intrebarea “de ce umbla crestinii dupa bogatii”? A te lepada de cele lumesti, credeti cumva ca are sensul de (scuze pentru modul de exprimare) “fiti niste fraieri penibili care nu au respect pentru rezultatul trudei lor?” . Nu, in Biblie se spune )Gen 26:12) “Isaac a făcut sămănături în ţara aceea, şi a strîns rod însutit în anul acela; căci Domnul l-a binecuvîntat.” Ce facem in continuare cu rodul insutit este intrebarea… Cele lumesti , in sensul Biblic, exced nevoile materiale ale traiului decent, cum Dumnezeu nu ar putea sa ne ceara – creatiei Lui - sa traim din mila altora, la limita subzistentei si ignorantei. Problema lumesca cea mai acerba din toate timpurile este gestionarea…supraprodusului.

C. Credeti-ma ca nu vreau sa studiez nici arhivele NASA si nici pe cele ale Vaticanului. Cred ca acele probleme ma depasesc prin complexitatea lor. Dar la o intalnire de rutina a masonilor in templul lor, chiar as fi interesata sa particip, cum si ei sunt liberi sa asiste la o slujba Protestanta, sau Catolica. Problema este ca ei nici nu bat clopotele, si daca il bat, nu il bate pe frecventa mea auditiva, if You know what I mean… Apropo de publicitatea informatiei.

D. Spuneti ca ei nu vin niciodata sa te invite sa faci parte din organizatia lor? Probabil ca nu. Poate (din ceea ce am auzit/citit) faceti cunostinta in circumstante exterioare gruparii; va trezesc interesul pentru o anumita problema (care va framanta oricum); va sugereaza chiar parghii de rezolvare si daca la sfarsitul perioadei de observatie externa dovediti suficiente cunostinte exploatabile, un status de pornire eligibil si un grad de obedienta satisfacator, vi se va dezvalui ca “toti acei oameni de treaba care v-au ajutat in ultima vreme sunt de fapt…ei”. Nu-ti ramane decat sa te interesezi prin ce metode se poate “accede” la un “post de pre-initiat”, sa-ti iei “credinta sub brat” (conditie eliminatory), dar pregatit fiind ca orice discutii pe teme religioase si politice sunt tabu la ei. Pentru o muritoare de rand ca mine, o prima contradictie strigatoare la cer, dar probabil parte tot din faza eliminatorie a testarii obedientei. Va rog sa va simtiti libera sa ma corectati daca aveti alte informatii (chiar daca nu pot fi verificate cu certitudine).

Oricum, astept cu nerabdare rezolvarea punctului A. de logica.
:)
godspeed, utilizator
@godspeed,
A. Scrieti:
1. Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau, si din toata puterea ta.
2. Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti
- si imi reprosati ca sunt ilogica afirmand ca Dumnezeu trebuie iubit in ”detrimentul” oricarei fiinte.
N-as comenta, daca nu ati scoate aceste porunci din contextul versetului. La ce ma refer, de fapt, de vreo 3 mesaje:
"Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu tot sufletul tau, cu toata inima ta si cu tot cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca. lar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si Proorocii." (Matei 22, 37-40) – asa scrie in Biblie (evident, cu micile diferente date de traduceri, de editii, de cult). Exactitatea cuvantului...

Ambele porunci sunt la fel de importante, dar daca trebuie sa alegem? Sigur – am inteles din celelalte mesaje – Dumnezeu nu si-ar supune copilul unei asemenea alegeri. Dar, sa ne imaginam (ramanem in sfera teoriei) ca ar face-o: ”locul unu e mai important decat locul doi”.
Probabil ca sunt ilogica, dar de aici deduc faptul ca de-ar fi sa alegem ar trebui sa alegem divinitatea – altfel spus, pe Dumnezeu trebuie sa iubim mai mult decat pe oricare om. Prima porunca (marea si intaia porunca) e mult mai importanta – chiar si numai daca observam exprimarea.
Invatatorule, care este cea mai mare porunca din Lege? Isus a raspuns (unui fariseu, in Matei 22:36) citand din Deuteronomul 6:5: Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta (in Vechiul Testament nu era si continuarea cu dragostea pt aproape).
”Sa il iubim pe Dumnezeu” e o porunca prezentata ca fiind cel dintai si cel mai mare lucru din tot Cuvantul lui Dumnezeu. Cel dintai si cel mai mare lucru pe care il poate face un om este sa il iubeasca pe Dumnezeu – si, mai apoi (stiind, probabil, ca omul nu poate intelege o asemena porunca) se refera si la iubirea pt aproape... Dar, cum ar alege un crestin: Dumnezeu sau o fiinta umana foarte draga?!
Dumnezeu o fi iubire, dar nu despre aceasta era vorba in fraza citata. Erau in discutie, strict, cele doua porunci pe care le-am citat.

B. Fraieri penibili?! Asa ii numiti pe cei putini care chiar traiesc in saracie – pentru ca asa au inteles ei (au ales) sa-si arate dragostea / respectul pentru divinitate (printre calugari, calugarite; si laici – curajosii care traiesc in ”mijlocul ispitei” straduindu-se sa nu greseasca; pt ca e mai usor sa te feresti de pacat cand te izolezi de ispita).
”Umbla dupa bogatii” inseamna, printre altele: isi cumpara electronice si electocasnice pe care, mai apoi nu le folosesc pt ca n-au bani si pt rate si pt factura la energie electrica (se ingroapa in datorii pt a cumpara obiecte); dau spaga pt a obtine un anume loc de munca bine platit – in detrimentul unui ”aproape” care chiar ar fi mai pregatit; accepta spaga etc s.a.m.d.
In general, se zice, bogatia nu are de a face cu credinta... De regula, bogatasii doneaza cate ceva cu ocazii ”speciale” – sa afle si ”lumea”. Cei care slujesc banilor nu le putem gasi scuze, chiar daca ei isi spun crestini. E drept, pt 40.000 lei (in moneda actuala) muncesti zi lumina si ai mai multe obiecte decat cel care castiga 20.000 lei dar care are timp sa se si bucure de familie, de prieteni, de viata in general si nu-si nenoroceste sanatatea. Cum ”da la public” un popa care a construit vile pt toate rudele si se plimba cu Lamborghini?
Tot in Biblie scrie: Luca 18:25 Fiindca mai lesne este sa treaca o camila prin urechea acului, decat sa intre un om bogat in Imparatia lui Dumnezeu. Scurt si cuprinzator, fara note de subsol.

Dumnezeu nu ar putea sa ne ceara sa traim din mila altora?! Mai mult decat probabil... Dar, de cand stie omul ce e in mintea lui Dumnezeu?

Stiu ca stiti ca stiuca-i stiuca si mai stiti ca stiuca-i peste... Adica, am convingerea ca stiti exact la ce m-am referit, inca din mesajul precedent. :)

C. Care e legatura cu arhivele NASA?
La ce ”probleme complexe” va referiti? La scrierile din biblioteca Vaticanului? Deci, de aceea, multe manuscrise, desi transcrise (nu exista pericolul deteriorarii, adica), nu sunt accesibile oricui?

D. Interesant, dar nu. Asa procedeaza membrii cultelor religioase cand ajung sa sustina ca ”religia lor e adevarata cale”.

Dle u.b.i.k .
Orice principiu (pt.avocat)poate fi tratat meritoriu,corect numai prin respectrarea contextualitatii . Nu-mi pot imagina (pentru rabi - cum ati semnat ) in ce masura puteti invata o comunitate in cazul in care expunerile Dvs. ocolesc substantial subiectul . Cu respect recomand in atentia Dvs . capitolul 13 din Apocalipsa ,onorabile Gazdovitz .
Posibil , prin unele masinatii numerologice chiar handsu poate fi exprimat prin 666,ca Nero ,papa...etc . De asemenea , cu deferenta Va aduc la cunostiinta ( daca nu cunoasteti , desigur ) , acest numar este prezent si in religia dacilor,printre altele , era considerat simbolul vietii , dar il puteti gasi , de exemplu , si in ezoterismus lui Dante .
Deci, sub nici o forma nu este vorba de "discriminarea" cifrei . 666 este un numar ca oricare alta - in principiu . In practica , insa ,in cazul in care devine simbolul unei tendinte totalitare mondiale , prin care antihristul va acapara intreaga putere printr-o noua ordine mondiala (cunoscuta definitie ?) , intreaga dezbatere primeste cu totul alta nuantare .
" Si face ca toti,mici si mari,bogati si saraci,liberi si robi sa primeasca un semn pe mana dreapta sau pe frunte ."
Mana este simbolul activitatii fizice , fruntea al activitatii cognitive , iar "semnul" - in acest loc - este reprezentantul controlului antitraditional si antihristic .
trope_doi a scris:

@godspeed,
A. Scrieti:
1. Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau, si din toata puterea ta.
2. Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti
- si imi reprosati ca sunt ilogica afirmand ca Dumnezeu trebuie iubit in ”detrimentul” oricarei fiinte.

...si restul
Incep, prin a-mi cere scuze pentru intinderea raspunsului:
@Trope_doi,
I. Din pacate, m-ati dezamagit in interpretarea problemei de logica, incercand in demonstratia Dvs. sa adaugati la textul Biblic o conditie inexistenta si ilogica dupa consumarea Sacrificiului Suprem. Dumnezeu nu ne cere nicaieri sa alegem intre El si aproapele nostrum, deci putem sa-l iubim si pe el “din tot sufletul , din tot cugetul si din toata puterea” noastra.
II. Cand vorbeam de faptul ca un crestin nu trebuie sa fie “un fraier penibil” (scuzandu-ma pentru modul de exprimare si invocand textul Biblic pentru a sublinia ca rezultatul muncii omului este Binecuvantare), ma refeream la faptul ca nu poti fi iresponsabil in gestionarea Binecuvantarii si trebuie sa administrezi “supraprodusul” conform principiilor crestine.
III. In privinta proverbului “Nu exista padure fara uscaciuni” – daca tot ati adus vorba de preoti corupti – Vechiul Testament este destul de clar si ferm in privinta recunoasterii acestor elemente si tratarii abaterilor :

“De vei auzi de vreuna din cetăţile tale, pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă ca să locuieşti,

Că s-au ivit în ea oameni necredincioşi dintre ai tăi şi au smintit pe locuitorii cetăţii lor, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-aţi ştiut,
Caută, cercetează şi întreabă bine, şi de va fi adevărat că s-a întâmplat urâciunea aceasta în mijlocul tău, Să loveşti pe locuitorii acelei cetăţi cu ascuţişul sabiei, s-o dai, blestemului pe ea şi tot ce este în ea şi dobitoacele ei să le treci prin ascuţişul sabiei.” (Deut. 12-15)

Sper ca nu veti interpreta doar in litera Legii si veti avea in vedere ca Iubirea lui Dumnezeu nu exclude indreptarea prin pedeapsa, exact in modul in care – desi ti se rupe inima – nu dai bani cersetorului rom (intretinand aceasta stare la infinit), sau nu-ti lasi copilul la joaca temporar daca si-a incalcat o promisiune, sau te-a mintit. Iar despre mania lui Dumnezeu am mai discutat in topic-ul despre legalizarea prostitutiei. Uneori, daca tumoarea maligna este bine delimitabila si izolata, trebuie extirpata chirurgical. Alteori, daca nu se poate delimita précis, pe principiul raului mai mic, se trateaza simptomatic pe alte principii care restrang pericolul diseminarii…
La acelasi capitol, va citez din Manifesto-ul de pe site-ul oficial al Marii loji Nationale a Romaniei “
[ link extern ]

“Preotii din tara noastra trebuie sa cunoasca, ca spre a deveni mason trebuie sa crezi nestramutat în Dumnezeu, trebuie sa-ti iubesti aproapele ca pe tine însuti, trebuie sa cunoasca ca noi vorbim lumii prin fapte, ca binele îl facem în taina, asa cum propavaduiesc sfintele noastre scripturi. Preotii nostri, respectatii nostri Preoti trebuie sa cunoasca faptul ca Masoneria repudiaza din plin sectele care ne-au napadit credinta si tara.”

Intrebare: Puteti exclude pe fundament logic ca acesti preoti la care se face referire mai sus, nu ar putea fi exact preotii corupti ortodocsi/catolici, etc, la care faceti referire ? Si… de ce anume trebuie facut binele in taina?

IV. Citez in continuare din sursa oficiala de mai sus :
Europa nu constituie ca Statele Unite ale Americii o natiune, Europa este o constelatie de culturi, de traditii, de orgolii, pe care masoneria Continentului cauta sa-i dea un numitor comun.În acest sens Marea Loja Nationala A României încorporeaza lucrarii, gasirea modalitatii corecte ca cele cinci principii fundamentale:
- Credinta în existenta Marelui Arhitect al Universului, tinutele rituale tinându-se întru Gloria Sa;
- Prezenta celor Trei Mari Lumini ale Francmasoneriei: Biblia, Echerul si Compasul;
- Interzicerea dicutiilor cu subiect politic sau religios în cadrul tinutelor rituale;
- Neadmiterea femeilor în cadrul tinutelor rituale;
- Respectarea întocmai a Landmark-urilor;(extras mai jos)
Marea Loja Nationala A României este membra cu drepturi depline a Confederatiei Marilor Loji Unite ale Europei, prin semnarea acordului de aderare de catre Marele Maestru Viorel Danacu, la Paris în anul 6004.Constitutia si Regulamentul sunt aceleasi cu cele ale membrilor Confederatiei Marilor Loji Unite ale Europei.
Extras din Landmark-urile Francmasoneriei universale:
5 - 8. Prerogativele Marelui Maestru : să conducă toate adunările Ordinului oriunde şi oricand ar avea loc acestea; să deschidă şi să conducă Ţinutele Lojilor atunci când este prezent; să acorde dispense pentru sporuri de salariu şi înfiinţarea şi funcţionarea unei Loji; să consacre masoni "la vedere" .
11. Obligaţia pentru oricare Loja de a lucra acoperit - adică de a nu permite nici unui nemason să participe la lucrări - este un Landmark ce nu poate fi neglijat şi el îsi are originea în caracterul ezoteric al Francmasoneriei.
15. Obligaţia de a verifica - potrivit uzanţelor tradiţionale - calitatea masonică a unui vizitator, excepţie făcând vizitatorul care este cunoscut de minimum un membru al Lojei vizitate.
18. Obligaţia pentru fiecare candidat de a fi un bărbat născut liber, integru şi de varsta matura.
23. Secretul masonic este un alt foarte important Landmark şi el se referă în principal la formele şi modurile de recunoaştere între Fraţi, precum şi la ritualurile Ordinului.
25 . Ultimul şi supremul Landmark este acela că aceste Landmark-uri nu pot fi niciodată modificate. Nimic nu poate fi sustras sau adaugat din conţinutul lor, deoarece aşa cum Francmasonii de astăzi le-au primit nealterate de la înaintaşii lor, aşa sunt tinuţi şi ei de cea mai inaltă obligaţie, anume aceea de a le transmite nealterate urmaşilor.
Cred ca nu mai doriti sa ma mai combateti in privinta admiterii pe baza criteriilor de nediscriminare intre sexe si nu cred ca mai are sens sa discutam de transparenta intalnirilor fratilor masoni fata de “restul lumii”, un rest al lumii, care se supune cronologiei pe care o stim cu totii … De asemenea ma puteti lamuri asupra termenului “masoni la vedere”?
V. Daca tot vorbiti de coruptie, ce parere aveti despre Hotararea nr. 561/ 2004 privind recunoaşterea Asociaţiei "Marea Lojă Naţională din România" ca fiind de utilitate publică
ARTICOL UNIC
Se recunoaşte Asociaţia "Marea Lojă Naţională din România", persoană juridică de drept privat, fără scop patrimonial, cu sediul în municipiul Bucureşti, str. Theodor Speranţia nr. 102, bl. S26, ap. 2, sectorul 3, ca fiind de utilitate publică.
PRIM-MINISTRU
ADRIAN NÃSTASE
Coroborat cu drepturile si obligatiile prevazute de art.41-43 din OG 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, avand in vedere ca prin recunoasterea utilitatii publice (a mea nu cred…), asociatia beneficiaza de fonduri publice direct de la sursa… Nu se afla oare dl. prim-ministru (mason) in conflict de interese semnand acest act?