Forum Discuţii diverse Cultură generală satanism
Discuție deschisă în Cultură generală

satanism

Intrucat @ teufelssohn a expus sub titlul Legalizarea consumului de droguri si a prostitutiei - argumente pro si contra pozitia sa laudatoare despre satanism cred ,ca ar fi benefic , sa dezbatem aceasta temnatica mai pe larg . Oare Biblia este ceva de condamnat ," Dumenezeu este mort" , iar satanismul ar reprezenta necesitatea noastra cotidiana ?
ContSters20980, utilizator
Nu vreau sa schimb parerea nimanui! Departe de mine acest gand! Dar, asa cum nu toti preotii catolici sunt pedofili nu toti masonii lucreaza in interes personal...

Ordinul Masonic Mixt International este recunoscut de Marele Orient de Franta – ori, daca nici Marele Orient de Franta nu inseamna nimic...
Asa cum femeile nu sunt inca arhiepiscopi (ca de papa nici nu poate fi vorba) nu sunt nici ”mari maestri”...
Azi vedem femei carand pietre...

Care e legatura dintre ”Iluminati” si masonerie? Adica, inteleg ce legatura vedeti, dar... nu sunt unii si aceiasi... Iar de megalomanie sufera suficient de multe fiinte umane, pe care nu le caracterizam (neaparat) ca fiind psihopate...
Hm... Ceea ce ”afirma” Begin afirma (poate cu alte cuvinte) multi asa-zisi crestini despre tigani, de exemplu; si au afirmat (mai afirma chiar) despre multe alte rase sau minoritati...

Am cautat pe Internet surse – dar nu de pe Internet culeg informatii (inca prefer bibliotecile si arhivele, publice sau personale) – am gasit, la un moment dat, pe Internet, informatia despre o iminenta invazie a extraterestrilor (pe care n-o cred doar pt ca e publicata pe Internet). Deci, am cautat liste cu masoni si in cele descoperite nu l-am gasit pe Robert Oppenheimer:
[ link extern ]

„Cele mai fatale erori se nasc din certitudini permanente”. Desi schimbam numai informatii e inerent sa pronuntam judecati – dar nu e obligatoriu ca judecatile noastre sa fie total adevarate, sa fie certitudini...

Religia e o calitate fundamentala a mintii umane, dar si furia, si gelozia si multe altele sunt si ele produse de minte... Totusi, fortele dominante ale mintii ar trebui sa fie compasiunea si afectiunea – aceste calitati sunt predominante, pana la urma... Pt ca si eu si oricine dintre cei care au scris aici ar interveni pt a salva viata unui om fara a se intreba ce face acest om, cine este el... Si nici n-am regreta ca am salvat o viata afland ca X e satanist, mason sau mai stiu eu ce. Ar regreta unii, poate, ca X nu e ca ei..., nu are aceleasi credinte.
In buddhism, echivalentul pacatului sau raului originar ar fi ignoranta fundamentala (zice Dalai Lama)... Incerc sa imi formez pareri cat mai aproape de realitate – nu realitatea mea, realitatea celor care sustin sau combat ceva... Evit sa generalizez... si ma straduiesc sa aflu ce, cum, de ce... Nu dispretuiesc nimic si nu ”condamn” un om pentru ceea ce face, pt ceea ce este – incerc, poate, sa aflu motivul pt care este asa sau face ceva...

Desi nu sunt ”religioasa” nu cred ca omul a evoluat din maimuta (aceasta nu inseamna ca teoria evolutionismului n-ar trebui studiata in scoala) – nu vreau sa cred ca sunt ”fiul maimutei” si nici nu cred ca omul – sau alte specii – au evoluat din unele existente inainte. Daca incerc sa aflu de ce Darwin a ajuns la asemena concluzii nu inseamna ca sunt satanist. Satanistii – si nu numai – sunt oameni ca si mine, dar care, probabil, nu au avut un umar pe care sa se sprijine cand le-a fost mai greu si de aceea au aderat la un grup. In momente de mare vulnerabilitate psihica multi pot alege o cale care, probabil, nu ii caracterizeaza cu adevarat... Si nu e nimeni langa ei sa ii sustina...

Daca fericirea o datoram lui Dumnezeu, de ce majoritatea oamenilor sunt tristi si vesnic nemultumiti? Si vorbesc despre oameni care merg la biserica regulat... si care ar trebui sa aiba chipurile luminate, zambetul pe buze si in ochi... Numai constientizarea existentei lui Dumnezeu ar trebui sa ii mentina fericiti, sa-i faca mai buni, mai toleranti – fericirea e o stare de spirit care nu are legatura cu ceea ce se intampla in exterior...

Nimeni nu-l respinge pe Dumnezeu. Nici chiar satanistii... care ”lupta” impotriva acestuia... Satanistii nu il resping, vor sa il ”invinga”. Multi oameni au murit – si vor mai muri – in numele unei divinitati.
De ce credeti ca de ar exista o singura religie – ceea ce nu se va intampla in urmatoarea mie de ani – acesta nu ar fi cea crestina? Sau, de ce sa discutam despre religii? Stim noi daca un musulman sau un mozaic are o credinta ”gresita”?
Vorba lui Blaise Pascal: ”Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu e nicio problema. Dar daca nu crezi in Dumnezeu si el exista s-ar putea sa fie o problema”... Problema e a celor care nu cred, in eventualitatea ca Dumnezeu exista – nu trebuie sa ii judecam noi pe cei care au credinte deosebite de ale noastre.
Nu suntem decat niste fiinte, la cheremul fortelor naturii si amenintati chiar de consecintele faptelor proprii... Nu stim nimic, doar banuim, credem, cercetam, ne formam opinii, traim. Atat.

Dumnezeu a plamadit omul? Daca e asa, suntem cu totii frati, fie ca suntem sau nu crestini... Cand crezi ca divinitatea a facut omul... intelegi ca nu iti poti alege rudele!
Namaste, fice si fii ai Omului!

godspeed a scris:
referitor la masoni

Pentru mine raman niste vanatori de capete abili,parsivi si ultamisogini.

iar trope_doi a scris:
referitor la religie

Religia e o calitate fundamentala a mintii umane, dar si furia, si gelozia si multe altele sunt si ele produse de minte... Totusi, fortele dominante ale mintii ar trebui sa fie compasiunea si afectiunea – aceste calitati sunt predominante, pana la urma...

@godspeed
Intr-adevar masoneria este misogina (exista cateva loje care primesc si femei insa regula de baza este aceeasi ca si la clubul NO MAM! condus de Al Bundy, adica oricat ar fi Peg de harnica, desteapta, frumoasa, buna, sincera, etc n'are ce cauta acolo pana nu-si schimba sexul - dupa asta nu o sa o mai primeasca pentru ca Peg e prea efeminat :( ). Ca organizarea asta cu masculii in primul rand iar femeile nici macar la galerie ci doar acasa la cratita tine de istorie sau de altceva nu prea are importanta. Insa aceasta nu-i face pe masoni satanisti dupa cum nici convingerea ca pamantul e rotund si se roteste in jurul soarelui nu-l faceau pe bietul Galileo eretic. Refuz sa accept o astfel de inchizitoriala (pre)judecata.

@trope_doi
Daca ar fi sa comparam oamenii cu niste computere ultrasofisticate (nu e nici un sacrilegiu aici, omul nu este, desigur, un computer insa ne putem compara cu acestea din unele unghiuri de vedere) ce ar fi religia: circuit hardware, firmware sau software ?
Afirmatia ca religia este o calitate fundamentala a mintii umane ma conduce la concluzia ca ar trebui sa fie ceva legat de hardware sau un firmware. Insa schimbarile ce pot sa apara in timpul vietii in ceea ce priveste religia ma fac sa ma gandesc la faptul ca religia este poate doar modul nostru de a constientiza realitatea credintei ca exista Cineva, dincolo de materialitatea searbada a ploioasei noastre lumi, care e in egala masura aici si acolo, sus si jos, aproape si departe si ca acest Cineva ubicuu din care cu totii facem parte este chiar Realitatea.
Religia e software, din punctul meu de vedere. Chiar considerand-o realitate a mintii este o reminiscenta... Omul primitiv descoperea lumea pas cu pas si cand nu intelegea ceva (si nu intelegea multe pe atunci, se pare) atribuia un fenomen natural (sau un accident) unei divinitati. Daca ceva ”inexplicabil” era ”de bine”, divinitatea devenea una ”buna”; daca era ”de rau”, divinitatea era rea. Copacii aveau o divinitate a lor, animalele la fel etc... Asa a ajuns religia sa devina o realiate a mintii... Si au aparut ”vrajitorii” - preotii de mai tarziu – care ”mediau” intre om si diversele divinitati. Apoi, au fost adaugate informatii noi, softul a ”evoluat”, pt ca si primitivii evoluau, se organizau... ca sistem social... Apoi, unii au constatat ca religia e o forma aproape perfecta prin care pot manipula mase mari de oameni...
Primitivii – zic cercetatorii - credeau ca primii oameni au fost ”nascuti” de Natura / Lume / Pamant... ca au iesit dintr-un ou primordial, dintr-o apa primordiala etc. Mult-mult mai tarziu s-a nascut teoria unui Creator.
Religia e dobandita, ca si celelalte invataturi, nu face parte din structura creierului - hardware (nu intra in ”constructia” creierului, chiar daca exista in constiinta – software)... Nici chiar omul primitiv nu s-a nascut religios, ci a devenit, incercand sa isi explice inexplicabilul. Apoi, copiii ce urmau invatau de la parinti...
Cam asa imi imaginez faptele din negura vremii...

Creierul are functii stricte: mers, vorbit, foame, sete, placere, durere etc. Daca un om va trai singur o viata intreaga – de la nastere pana in ultima clipa – el nu va putea sa articuleze cuvinte, dar va merge, ii va fi foame, ii va fi sete, va vedea... Pana cand omul nu incepe sa invete creierul lui va ramane ceea ce este: un organ cu functii multiple, coordonatorul unui sistem de organe inchis in carcasa numita trup si nimic mai mult (hardware).

Sa fi fost omul primitiv constient de natura sa divina inca din nastere? Si sa fi constientizat aceasta peste cateva sute de ani?! Posibil... dar improbabil. Singura asa-zisa certitudine (data de descoperirile arheologice) e religiozitatea omului primitiv, nicidecum faptul ca s-ar fi nascut religios. Dar, pentru ca nu stim adevarul despre aceasta putem accepta – cred - chiar si ideea ca religia e o lege naturala.

Daca azi un nou nascut este crescut fara a fi informat despre ideea existentei unei divinitati creatoare, dar invatat toate celelalte, va ajunge el la concluzia existentei unei divinitati creatoare – daca nimeni nu-i insufla ideea?!

Nu stiu cum a aparut omul... Multi nu stim... Dar aceasta nu ne face mai rai decat cei care... stiu cum a aparut omul. :)

Re-re-Editare: dupa multe straduinte soft-ul mi-a permis sa scriu mesajul dorit :)
trope_doi, utilizator
trope_doi a scris:

Care e legatura dintre ”Iluminati” si masonerie? Adica, inteleg ce legatura vedeti, dar... nu sunt unii si aceiasi...
Nu suntem decat niste fiinte, la cheremul fortelor naturii si amenintati chiar de consecintele faptelor proprii... Nu stim nimic, doar banuim, credem, cercetam, ne formam opinii, traim. Atat.
Dumnezeu a plamadit omul? Daca e asa, suntem cu totii frati, fie ca suntem sau nu crestini... Cand crezi ca divinitatea a facut omul... intelegi ca nu iti poti alege rudele!

@ u.b.i.k., observ in continuare obstinatia de a nu dori sa vedeti punctele comune ale “doctrinelor” masonice si sataniste. Numai o scurta incursiune in simbolistica celor doua grupari ne va da indicii/probe in privinta “unitatii prin diversitate” a celor doua ideologii : tringhiul, hexagrama, phoenix, vulturul cu doua capete, tapul lui Mendes/Baphomet, etc).

Stiti – din discutiile anterioare de pe forum – ca sunt adepta dictonului Shakespearean “A rose by any other name would smell as sweet” in privinta religiilor, dar pentru mine o prima dovada a Bunei-Credinte (din care-mi pot face religie) este transparenta. Daca cineva care se considera de buna-credinta, stiindu-se “detinatorul adevarului” pe care nu il impartaseste decat cu cei care pot “avea un cuvant de spus” in privinta “administrarii adevarului”, in spatele unor usi inchise, ce concluzii logice puteti trage despre el/ea ?
Si va rog sa nu incercati sa ma convingeti ca sotul care-si inseala partenerul, o/il protejeaza utilizand manipularea prin omisiune pe partenerul caruia nu-i dezvaluie starea de fapt… si r-go, ar putea fi considerat de buna credinta:secret:
In aceeasi idée, daca admitem ca Masonii Superiori ii mint pe ceilalti colegi care "merita sa fie mintiti/indusi in eroare” :hammer: ( Carl Claudy explica destul de bine mecanismul in mod metaforic) implica faptul ca un procent de cca.90-95% (din combinatia dintre informatii le din surse masone si antimasone) din adeptii masoneriei raman niste sclavi obedienti si IGNORANTI care creeaza o imagine pozitiva “samburelui” de rea-credinta (caritate, filantropie, idei umaniste, etc). Se numeste manipularea perfecta. Cum este si evolutia lor in grade. Conform afirmatiilor lui Pike “ pana la gradul 18 inclusiv, Masonii Il socoteau pe Dumnezeu ca fiind Puratatorul Luminii, dar incepand cu gradul 19 li se dau noi informatii. Aceasta fraza este conforma cu atitudinea Fratiei Invizibile care inseala ceilalti membri, intentionat, pana cand acestia sunt pregatiti sa suporte adevarul.
Bill Cooper, membru al „Demolay” in tinerete : "Va spun ca Francmasoneria este una dintre cele mai blestemate si ticaloase organizatii de pe pamant. Masonii sunt importanti jucatori in batalia pentru dominarea mondiala. Gradul 33 este despartit in doua: o parte este inima Iluminismului Luciferic si cealalta care nu are nici cea mai mica cunostinta despre acest lucru." [Behold A Pale Horse, p.78].

Si cum comentati afirmatia masona de mai jos, coroborat cu textul Biblic?
J. D. Buck (autor mason) : "Este mult mai important ca omul sa incerce sa devina Hristos decat sa creada ca Iisus era Hristos.[J. D. Buck, Mystic Masonery, Illinois :Indo-American Book Co., 1913].

I Ioan 4:3 - "Si orice duh, care nu marturiseste pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, despre care ati auzit ca vine si acum chiar este in lume."
I Ioan 2:22 - "Cine este mincinosul, daca nu cel ce tagaduieste ca Iisus este Hristosul? Acesta este Antihristul, cel care tagaduieste pe Tatal si pe Fiul

Last, but not least… @ Trope_doi, om fi frati, dar cred ca sunteti de acord ca intre descendentii lui Abel si Cain ar putea exista niste … “diferende ireconciliabile”. Cu alte cuvinte, nu-ti poti alege "rudele", dar te poti feri de cele "non-grata"
:)
godspeed, utilizator
godspeed a scris:

Si cum comentati afirmatia masona de mai jos, coroborat cu textul Biblic?
J. D. Buck (autor mason) : "Este mult mai important ca omul sa incerce sa devina Hristos decat sa creada ca Iisus era Hristos.[J. D. Buck, Mystic Masonery, Illinois :Indo-American Book Co., 1913].

Imitatio Dei.
Crestinismul trebuie sa fie un fel de a trai nu un fel de a vorbi despre cum trebuie trait. De aceea e mai important sa imitam ceea ce facea Domnul atunci cand inca mai calca cu picioarele sale sfinte praful Pamantului decat sa ne multumim cu credinta ca Iisus este Hristorul si ca e suficient sa-i ceri ceva, ca te ajuta.
Citatul dat de d-voastra nu indeamna la tagada ci spune ca fapta e mai importanta decat simpla credinta. Si mult mai dificila, dupa cele ce se vad prin lume.