Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este normal să te oprească un polițist cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este normal să te oprească un polițist cu mașina-radar neinscripționată cu semnele poliției?

Salut. Am și eu o intrebare, este normal să te oprească cu radarul un polițist cu o mașină neinscriptionată cu semnele poliției.
Manuela Rășină, administrator
Sa nu fiti ipocriti, ca 90% dintre soferi nu depasiti niciodata viteza legala. As fi de acord cu amenzile si masinile radar inscriptionate sau neinscriptionate, daca legea ar permite peste tot un plus de 10 km/h. Ptr. ca legea e proasta si neactualizata: tinand cont ca tehnica auto a evoluat din anii 80 pana azi si masinile au devenit mai sigure; inainte de '90 viteza maxima era 60Km/h, acum e 50... si nu o respecta nimeni 100% inlocalitate unde e drumul liber. Au fixat limita la 50 tocmai ca sa poata incasa amenzi.
~ Conținut șters la cerere ~
Aveti perfecta dreptate politisti nostri stau doar la panda pentru a amenda si asi mri bugetul nimic altceva
~ Conținut șters la cerere ~