Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Tocmai de asta mi se pare mie hazardata hotararea acelui tribunal , pentru ca purtarea mastii e pentru toata lumea , nu discrimineaza . Si se caleaza exact pe exemplul dvs. , oamenii POT fi cu fiolele la ei sub haina , infectati dar asimptomatici . Masca e un minim inconvenient pentru binele general . E extrem de ciudat dreptul ( sau legile sunt ciudate ? ) , pentru ca , daca ai iesi gol pe strada , imediat te-ar aresta pentru incalcarea bunelor moravuri - ba , probabil , te-ai pricopsi si cu un consult psihiatric - , daca faci scandal primesti amenda pentru tulburarea linistii publice , daca esti obligat sa porti masca pentru ca e posibil sa atentezi la viata altora ( daca esti infectat si nu ai simptome ) tot tu esti victima a incalcarii drepturilor ... Nu-i de neexplicat cata grija are legiuitorul pentru bunele moravuri sau pentru linistea publica si nu considera ca viata unui om conteaza mai mult decat un disconfort ? sau doar daca omul ar cadea mort pe loc ar conta? Si tot nu mi-ati raspuns la provocare , ati gasi motive sa porniti un astfel de proces ? legale , nu morale ...
Cum sa nu se stie de cei aflati in carantina?
Chiar de la dvs. am aflat ca unii se tin in carantina si altii pleaca acasa in izolare la domiciliu.
Asta cu izolarea la domiciliu de la dvs. am aflat-o ca nici nu credeam ca exista asa ceva.
Am fost socat si indignat cand am auzit de izolarea la domiciliu.

Cei mai multi au intrat prin vestul tarii si aceea erau cu probleme.
Nu vorbesc teoretic ci spun ceea ce trebuia facut in caz de razboi virusologic, epidemie sau de pandemie.

Dar, asa cum ziceam nu se poate face in 3 zile un astfel de plan de amenajare in teritoriu.
Romania a avut mult timp la dispozitie ca sa se organizeze logistic dar a ignorat virusul pentru ca s-a luat dupa tot felul de informatii aiurea.Daca va aduceti aminte politicienii erau preocupati de alegeri anticipate in acea perioada.
Dar, nu politicienii ma intereseaza ci specialistii.Ce au facut acestia?,,Specialistii pareleologi"' cum ii numiti dvs.
Ce au facut acestia, se ocupau de alegeri anticipate cand ei nu aveau nicio legatura cu asa ceva sau priveau cerul sa vada ce spun astrii ceresti?

Nu au fost un milion de oameni ci undeva la 250 000 de romani si in total 300 000 cu totul.
Vedeti aici:

,,Aproape 300.000 de persoane, dintre care peste 250.000 de români, au intrat în luna martie în România. Dintre aceștia, cei mai mulți, aproximativ 50.000, au venit din Itaia, a spus la Digi24 Bogdan Despescu, secretar de stat in MAI. "

[ link extern ]

Se puteau rechizitiona hoteluri daca se vroia a se face ceva dar virusul nu a fost luat in serios.
Exista specialisti in astfel de operatiuni logistice care puteau gasi locurile necesare.Exista harti si planuri de cladiri.
Stiti dvs. ca s-a incercat asa ceva si nu a fost posibil datorita unei imposibilitati obiective de spuneti ca era o ,,misiune imposibila" ?
Eu nu am auzit de asa ceva.Nu a fost luat in serios noul coronavirus.Au mers pe un protocol medical ca si cum ar fi fost vorba de SARS-COV-1 pentru ca nici nu aveau idee cu ce se confrunta.
In aceste conditii, o astfel de aparare era in mod evident ineficienta pentru ca acest noul coronavirus nu ucide decat selectiv si in mod destul de imprevizibil anumite persoane fiind un fel de ruleta ruseasca.

OMS facea tot felul de afirmatii inexacte si cum toti din Europa s-au luat dupa OMS au patit-o in grup.
Eu nu m-am luat dupa OMS din momentul in care a zis ca este o simpla raceala.
Nu au facut aceasta afirmatie cu rea-credinta dar au derutat pe foarte multi ,,specialisti pareleologi".
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mai cititi, mai studiati :
[ link extern ]
Nu e vorba de simpla rechizitie de hoteluri, ci de a te ocupa de acesti oameni. Sa-i supraveghezi, sa le asiguri hrana, sa le asiguri asistenta medicala, etc. E nevoie de o logistica impresionanta. Un milion de oameni nu poti sa-i transporti si "cazezi" doua saptamini atit de usor. Stiti dvs. de vreo operatiune de acest gen ? Similara ? In sistemul penitenciar avem cam 30000 de detinuti si vreo 7000 de angajati care se ocupa de ei. Extrapolati.

De unde avea experienta cineva in Romania cu asa ceva, eu nu-mi amintesc de vreo pandemie care sa fi dat peste noi in ultimii 30-40 de ani. Nu avea nimeni idee cu ce se confrunta, cum nu aveati nici dvs. Erati doar speriat si i-ati fi dorit pe toti diasporenii opriti in granita.

Toti am invatat din mers, cu ce se maninca Covid-19.
latka, moderator
V-am indicat ceea ce este adevarat dupa debadada si deruta initiala cand a venit valul pandemic din diaspora.
Ce v-am dat eu reprezinta momentul in care autoritatile s-au lamurit cati sunt iar dvs. ati indicat momentul de deruta initiala.

Deci, nu au fost un milion de oameni ci undeva la 250 000 de romani si in total 300 000 cu totul.
Vedeti aici:

,,Aproape 300.000 de persoane, dintre care peste 250.000 de români, au intrat în luna martie în România. Dintre aceștia, cei mai mulți, aproximativ 50.000, au venit din Itaia, a spus la Digi24 Bogdan Despescu, secretar de stat in MAI. "

[ link extern ]
_________________________________________

Daca omul nu citeste nu are de unde sa stie.
De aceea s-a inventat scrisul inca din antichitate.
Experienta nu se dobandeste doar atunci cand o patesti tu personal ci si atunci cand sti ce s-a intamplat la altii in trecut si corelezi totul cu prezentul.Asa se procedeaza.
Este unul din motivele pentru care atunci cand eram avocat stagiar le spuneam la oameni acelasi lucru dar nu intelegeau.
Experienta o dobandesti din carti si nu trebuie sa traiesti tu o experienta nefericita ca sa spui ca acum ai experienta.
In fine, oamenii nu prea intelegeau ce le spun dar nici nu le convenea cati bani vroiam eu pentru un proces de inalta calitate juridica.

Revenind la carti, exista manuale de specialitate pe parte virusologica de metodica si de interventie medico-sanitara in caz de probleme cu agentii patogeni.
Insa, nu medicii civili sunt pregatiti pe asa ceva.

Pe parte logistica, exista specialisti dar daca nu s-a apelat la ei erau inoperanti.
Se putea apela la armata pentru ca armata are pregatire pe asa ceva.
Ce te faci daca ai 300 000 de prizonieri de razboi si trebuie sa respecti Conventia de la Geneva?
Ma refer la ziua de astazi pentru ca in trecut nu se luau prizonieri ca sa nu existe probleme logistice.
Traim intr-o societate moderna in care exista conventii internationale care trebuie respectate.

Tot armata putea ajuta politia si jandarmeria pentru a pazi zonele carantinate.
Se puteau si angaja oameni pentru asa ceva cu contract pe perioada determinata.
Solutii se gaseau.

Era logic ca pana nu te lamuresti despre ce este vorba trebuia instituita o carantina totala a tuturor celor veniti din strainatate.
Era un virus despre care nu se stia nici macar cat are perioada de incubatie la acea vreme, in luna martie.
Cum sa lasi oamenii asa aiurea sa plece acasa in aceste conditii?

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Experienta o dobandesti din carti si nu trebuie sa traiesti tu o experienta nefericita ca sa spui ca acum ai experienta.

Revenind la carti, exista manuale de specialitate pe parte virusologica de metodica si de interventie medico-sanitara in caz de probleme cu agentii patogeni.
Insa, nu medicii civili sunt pregatiti pe asa ceva.

Pe parte logistica, exista specialisti dar daca nu s-a apelat la ei erau inoperanti.
Se putea apela la armata pentru ca armata are pregatire pe asa ceva.
Ce te faci daca ai 300 000 de prizonieri de razboi si trebuie sa respecti Conventia de la Geneva?
Ma refer la ziua de astazi pentru ca in trecut nu se luau prizonieri ca sa nu existe probleme logistice.
Traim intr-o societate moderna in care exista conventii internationale care trebuie respectate.

Tot armata putea ajuta politia si jandarmeria pentru a pazi zonele carantinate.
Se puteau si angaja oameni pentru asa ceva cu contract pe perioada determinata.
Solutii se gaseau.

Era logic ca pana nu te lamuresti despre ce este vorba trebuia instituita o carantina totala a tuturor celor veniti din strainatate.
Era un virus despre care nu se stia nici macar cat are perioada de incubatie la acea vreme, in luna martie.
Cum sa lasi oamenii asa aiurea sa plece acasa in aceste conditii?

Cum sa lasi ? Chiar asa.

Daca experienta o dobindesti din carti, de ce s-au descurcat cel mai bine in pandemie state din Asia, Taiwan, Coreea de Sud ? Citesc aia de sparg ? :)))
Au armata si jandarmerie mai numeroasa ?

Nicidecum. Au avut experienta lui Sars-cov-1 si dupa ea , invatind din ce nu aveau atunci, nu din carti, s-au hotarit sa nu mai fie "surprinsi" cind "vine iarna".

Romania nu are nici spitale pregatite de secolul XXI, daramite logistica de combatut pandemii. In orice caz, tot cu politia si jandarmii s-a facut carantinarea si acum. Partea de supraveghere. In rest, unii au dus-o mai bine (carantinatii), altii au trait experiente "de neuitat", ca de inceput de secol XX. Degeaba sustineti dvs. ca adevarul e in raportul lui Despescu, daca in doua zile au fost inregistrati peste 100 000 de oameni. Eu inclin sa cred ca numarul lor a fost mult mai mare de 300 000, nu degeaba a "scapat porumbelul" Streinu Cercel, cu milionul, avea acces la multe date, din pozitia in care era. Pentru sute de mii de oameni carantinati, aveai nevoie de zeci de mii de oameni, chiar poate peste 100 000, sa gestioneze situatia si de sute de mii de locuri de cazare. Aveti vreo idee cite locuri de cazare sunt in Romania ? Evident nu, caci altfel nu emiteati tot felul de solutii "salvatoare". Si bineinteles ca in martie multe nu sunt disponibile sa primeasca oaspeti. Va spun eu, sunt sub 200 ooo de locuri de cazare in hoteluri,

Dvs. din ce carti ati invatat cum se gestioneaza astfel de cazuri, cu mase uriase de oameni carantinati ? Eu cred ca ar fi bine sa va limitati la domeniul pe care-l cunoasteti.
latka, moderator