Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai daca mergem dupa logica asta, atunci, ca si politicienii, sa-i punem si pe magistrati la plata, caci si ei constituie un exemplu de urmat, tot cu 50000 RON. La fel procurorii.
Dupa aia avocatii, ca si ei sunt un exemplu, ceva mai mic, ar merge cu 30000.

Asa s-ar face rost de si mai multi bani. :)
Am remarcat ca aveti simțul umorului foarte dezvoltat dar ar fi un exemplu suficient cu parlamentarii.
Important este sa fie si ei atenți...
Si sa dea si ei un exemplu bun in ultimii 30.de ani.

Judecatorii, procurorii și avocatii au dat exemple destul de bune pentru societate.
Si nici nu ar fi interesată societatea de asa ceva.
Ar lasa societatea indiferenta.

Incercati sa va imaginați cat de satisfăcuți ar fi oamenii sa afle ca senatorul X a fost amendat cu 50 000 lei.
Pana si pensionarii amendați cu 1000 lei ar jubila...si ar uita de problemele tarii pentru ca ar considera ca statul a început sa isi faca treaba.
Ar simți si ei după 30 de ani ca avem un stat de drept care intelege sa isi faca treaba si sa funcționeze în mod efectiv.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cred ca si protestarii ar aplauda sincer o astfel de lege.
Ar fi încântați de apariția unei legi drepte.

Nu ar fi exclus sa se mai calmeze si sa se relaxeze o vreme cu asa o lege.
Sincer, cred ca ar jubila destui daca judecatorii si procurorii ar fi inclusi pe lista. mai ales ca exista diferenta asta uriasa cu pensiile speciale. Mai ales ca sunt cei care se joaca cu "balanta".

Eu unul as fi foarte relaxat si calm. :)
Poate m-as mai gindi, daca sa fie si avocatii, in aceeasi "oala".
latka, moderator
Ar.fi suficient pentru parlamentari si demnitarii politici in functie pentru ca ei fac legea si cine face legea trebuie sa o respecte mai ales ca ei sunt exemplul pentru societate.
Judecatorii si procurorii doar o aplica.
La fel si polițiștii.
Acestia sunt ca noi toți.

Am facut abstracție de pensiile speciale pentru ca aceasta constituie o alta chestiune.

Avocatii si medicii sa fie inclusi ar fi absurd.
Desi medicii si avocatii ii ajuta pe oameni, acestia ii urăsc in mod nejustificat.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat