Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
O tulpina noua apare în mod evoluționist, atunci când, din cauza unui obstacol întâlnit într-un organism gazdă se produce o modificare adaptiva.

Cu cât numărul persoanelor infectate creste, crește și probabilitatea apariției de noi tulpini.
De aceea, au aparut tulpini noi in Brazilia și Marea Britanie.
Nu înțeleg de ce nu a aparut si in SUA o tulpină americană.
Ei au 25 de milioane de infectati.
Nici Rusia nu sta bine la acest capitol dar nu stiu sa existe vreo tulpina ruseasca.

La noi doar pe transmisie de la alta persoana ar cam fi trebuit sa apara.
Dar, nici pana astăzi nu s-a stabilit cine a adus tulpina din Marea Britanie in România.
Sunt 10 cazuri confirmate dar probabil ca avem peste 100 in acest moment.Incerc sa fiu optimist și eu...

,,In urma unei analize efectuată de către specialiștii MedLife parte a diviziei de cercetare din cadrul grupului, din cele 79 de genomuri SARS-CoV-2, probe recoltate în perioada 13 – 21 ianuarie 2021 și provenite din mai multe orașe ale țării (București, Cluj, Vâlcea, Galați, Târgoviște, Slobozia, Călărași), s-a constatat că 10 dintre acestea conțin noua tulpină de coronavirus din Marea Britanie. Potrivit raportului, probele ce conțin noua tulpină provin din București, 6 probe, din Vâlcea, 2 probe, și din Cluj, 2 probe. Așadar, există posibilitatea unei transmiteri comunitare, spun specialiștii."

[ link extern ]

Eu chiar nu pot înțelege ce anchete epidemiologice fac cei de la DSP.
Trebuia sa trimita cei mai buni anchetatori in aceste judete.
Ii inteleg ca nu sunt pregatiti dar cativa trebuie sa se priceapă la anchete.
Nu se poate chiar sa nu se priceapă nimeni de la DSP.
In.mod normal.seful.de.la.DSP sau adjuncții ar.trebui sa stie foarte bine sa faca asa ceva.
Devine enervanta situatia deoarece se pot face anchete foarte eficiente in ziua de astazi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se pot face anchete, dar asta ar duce la afaceri închise în scurt timp. La noi carantinarea se face numai pe baza faptului ca ai fost contact direct. Nu toate companiile sunt dispuse sa testeze pentru un caz câteva zeci de persoane.

Asa ca anchetele se fac pe baza doar a ce declară cei testați pozitiv.

Pai...trebuie facute verificări suplimentare in baza declarațiilor pentru a se verifica veridicitatea declarației.
Daca se fac anchete aiurea o sa avem grave probleme.Exista un risc iminent sa patim ca prima oara pentru si prima oara s-au făcut anchete epidemiologice doar ca sa nu se zică ca nu au făcut.
In mod normal ar fi trebuit urmărit traseul virusului ca sa îl anihilezi.

Si la noi probabil ca se va urma exemplul Germaniei și al Franței care va face precum Germania.
Dar, esential.era sa nu avem noua tulpină sau sa o întârziem.
Vaccinarea nu va tine pasul.cu infectarea.

Poate ca ar trebui vaccinați direct si contactii celor infectati chiar daca nu ar fi pozitivi.Ce te faci daca peste 14 zile mai transmit virusul?
Orice contact de cateva minute fara masca duce la infectare in mod sigur cu noua tulpină.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu se poate crea genetic in laborator o tulpina de virus care sa duca la imunitate dupa infectare ușoară fara risc de a fi letal pentru nimeni?
Ma refer la o tulpină care sa duca la imunizare rapida.

Practic, noua tulpină britanică duce si la imunizare in mod direct dar va produce și victime chiar daca nu este mai periculos decât virusul mama.
Nu este mai letal dar cam ucide tot in aceleasi conditii.