Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Despre vaccinul italian e prima data cind citesc asa ceva. Posibil sa fie doar un fior national. Si noi avem un vaccin romanesc, insa nu stim daca va aparea vreodata. Si noi si Italia ne-am abonat oricum la vaccinul inventat de Oxford. Am vazut ca UE a rezervat si 400 de milioane de doze din alt vaccin:
[ link extern ]

Despre vaccinul rusesc nu mai comentez, e un produs in afara normelor, scos pe piata doar din dorinta lui Putin de a-si arata muschii.

Tratamentul cu anticorpi e foarte OK, ca mijloc de preventie temporar. Se practica si acum pentru vindecare, prin donare de la cei ce au trecut prin boala. Madam Firea vrea sa faca si din asta propaganda electorala:
[ link extern ]

Autopsii se fac de mult timp, mai ales ca asa s-a descoperit ca heparina trebuie sa fie prezenta in protocolul de tratament.

Cred ca e mai mult o gluma, diagnosticarea prin tuse, sunt destuii care nu tusesc.
Din cate am urmaririt eu situatia din Romania, nu s-au facut autopsii pana acum vreo luna.Eu am inteles ca doar SUA facea autopsii celor decedati datorita infectarii cu COVID-19.
Era si riscant pana la momentul in care sa sti exact anumite lucruri despre noul coronavirus.
Autopsiile ajuta insa si la aflarea la lucruri suplimentare stiintifice care sa ajute la tratament.

In Romania observ ca nu se coreleaza deloc sistemul pentru a se putea dona plasma de cei care au fost infectati si s-au vindecat.
Daca statul vrea ca ei sa doneze plasma pe banii lor deja exista o mare problema.
Asa rezulta din acest link si deja a fost dezbatuta situatia in mass-media:

[ link extern ]

Gabriela Firea afirma ca, doar VIP-urile primesc plasma:

[ link extern ]

O fi sau nu adevarat?
Sunt costuri mari la tratamentul cu plasma.

Un medic tanar din Iasi s-a infectat la spitalul unde face garzi si povesteste cat se chinuie:

[ link extern ]

Iata cum pot avea loc concerte in aer liber in Marea Britanie:

[ link extern ]

Foarte frumos.

Eu cred ca cei din Singapoare o vor nimeri nici de aceasta data cu privire la momentul finalizarii pandemiei:

[ link extern ]

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Autopsii se fac de mai mult timp, uitați un articol de pe la sfârșitul lunii iunie :
[ link extern ]
Da, cred ca am rămas eu puțin in urma.
A.trecut timpul foarte repede si nu am mai vazut nimic despre autopsii.

Germania are din nou probleme:

[ link extern ]

Virusul sta ascuns prin asimptomatici si apare apoi cu un numar mare de infectari.

Este clar ca oricum o dai virusul tot isi vede de treaba lui.
Nemții stateau bine aparent...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Singura șansă pe care o avem, în situația actuală, este apariția unui remediu care să scadă semnificativ rata infectarii. Ca niciodată în istorie, una dintre curse se da pentru vaccin :
[ link extern ]