Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si cu spermatozoizii au fost in eroare vreo 300 de ani...oamenii de stiinta...
Pana acum ziceau ca alearga, iar acum ca se rotesc...

[ link extern ]

Deci, ati ales sa inotati intr-o mare plina cu rechini si in ape tulburi...in care nu se vede mai nimic...
Am fost si eu la mare, la Sulina, dar nu am stat mult.
Am intrat de doua ori in mare si cam atat.
Era apa tulbure...
Nu era foarte multa lume dar era destula...

Vanzatorii chiar daca au masca sub nas dar ceilalti au masca regulamentar tinuta sunt protejati.
Ca mai vin si unii fara masti dar neinfectati iarasi nu dezleaga enigma.
Nu sunt toti infectati.

10 000 de infectati eu cred ca sunt dar fiind asimptomatici ei se feresc la randul lor...
Stiti ca in Italia, in spitalele Covid, medicii se infectau la greu desi purtau masti cum purtam noi.
Insa, acolo erau atat de multi virusi incat nu scapau.

Dupa parerea mea, o evaluare fara testare s-ar putea face prin analiza faptului cati au contact cu persoane varstinice care nu s-au infectat.Exista si ipoteza ca unii varstinici sa fie asimptomatici la randul lor.

Nu am inteles daca un asimptomatic infectat usor se poate infecta mai grav de la o alta persoana ( deci, dupa ce este deja infectat) si daca de la o infectie usoara poate ajunge la ATI din acest motiv.
Daca ar fi asa, nu ar fi recomandabila internarea in spitale Covid a celor asimptomatici pentru a se elimina riscul unei infectari mai grave.
In Romania, se spune ca omul intra in spital bine si iese rau...

S-a cercetat pe undeva prin lume acest lucru?
Eu nu am intalnit nicaieri asa ceva in domeniul cercetarii.

Ma gandesc chiar, daca nu ar fi bine sa se faca o destinatie turistica speciala pentru cei cu Covid-19 cu forme usoare ca sa nu mai stea inchisi in spitale sau containere.Izolarea la domiciliu nu o respecta toti si exista o problema destul de mare din acest motiv.
Daca ar fi toti infectati cu forme usoare nu ar trebui sa existe probleme si s-ar rezolva si problema cu peste 10 000 de infectati.La un moment dat vor fi mult mai multi in mod inevitabil.
Oare nu ar fi o rezolvare si o detensionare a situatiei pentru un astfel de viitor inevitabil?
Alimentarea cu benzina pe drum se poate face cu cardul si sa nu iasa din masini.
Distanta sa nu fie foarte mare.
Sa existe toalete Covid si toalete non Covid cu semnalizare clara.

Ce parere aveti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Păcat ca nu v-ați bucurat de apa, indiferent cum arata. Fiți mai relaxat, încercați sa vedeți și partea plina a paharului. Prin boala va trebui sa trecem cu toții, e bine sa mai întârziem momentul, pentru ca fiecare zi în plus înseamnă o zi de cercetare cu noi răspunsuri.

"Lagăre de relaxare" pentru cei cu Covid-19 nu se vor face, aveți o imaginație bogată, dar e o distopie.

Sfatul meu e sa va bucurați de vara asta, cât mai e din ea, nu va îngrijorați de virus, încet - încet ne vom obișnui cu el, eu cred în cei ce se ocupă de asta, va fi un alt gen de gripă.
latka, moderator
Daca pandemia se va mai întinde mult in timp zonele de relaxare gen suport Covid cred ca ar fi o necesitate.
Nu merge nici sa mai ti oamenii aiurea in casa sau in izolare.
Ar trebui gândit serios acest lucru.

La Sulina nu am stat mult si mai ales am vrut sa vad cum.se varsa Dunarea in mare.
Am venit cu salupa pe Dunăre am facut bai in mare și am plecat.
De pilda, stațiunea Venus este relativ goala bănuiesc.
Ar fi util și pentru turism sa fie de suport Covid.

La munte este mai complicat.
Nu îmi dau seama ce stațiuni ar fi indicate.

Trebuie sa înțelegem ca asimptomaticii nu mai trebuie sa fie izolati in casa daca pot circula.
Un numar mare de infectati forțează obligatoriu pentru asa ceva.

România a ratat izolarea tarii de noul coronavirus si trebuie sa trăim cu virusul, altfel de cum se traia anterior.

Daca il comparam cu un nou gen de gripa trebuie sa adaptam situatia ca pentru cei care au gripa dar nu au probleme.
Nu va pare normal?

Trebuie respectate și drepturile omului.
Nu ne mai aflam în perioada de inceput a pandemiei.

Este si inutila izolarea excesiva a oamenilor.
Sunt deja prea multi infectati asimptomatici.

Ratiunea pentru asa ceva o constituie si protejarea sanatatii a celor neinfectati care au si ei dreptul la sanatate la randul lor.

Nu poți crea un just echilibru decat daca cei infectati merg în stațiunea lor iar cei neinfectati in stațiunea lor.V-am explicat si ratiunea. Un om poate fi suspect sau confirmat pozitiv de mai multe ori pe an ceea ce poate duce la o izolare de prea multe zile.De exemplu, 45 de zile de izolare pe an se poate considera ca este un numar mare de zile.
Se va reduce si numarul.de noi infectari daca se va proceda asa.
Daca cunoști infectatii si circula pe o ruta prestabilita nu mai infecteaza pe altii.
Se castiga si timp.

Daca infectatii nu transmit la cei sanatosi virusul am rezolvat problema.
Izolarea are exact acest scop.
Deci, scopul poate fi realizat si altfel, cu respectarea dreptului la circulatie.
Este respectat si dreptul la viata și la sanatate a celor sanatosi.

Juridic ar exista o problema.
Cei infectati ar trebui sa accepte sa aiba la vedere ceva care sa indice ca sunt confirmați pozitiv.
Daca nu accepta devine incident GDPR dar ar insemna sa accepte izolarea la domiciliu daca vor sa se prevaleze de GDPR.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cei infectati pot fi afectați de o noua infectare in timpul in care sunt deja infectati?

Sau, se poate prelungi durata infectarii unei persoane daca intra in contact cu alti infectati?

Am in vedem ipoteza in care o persoana se afla infectata de 10 zile.
Daca are contact cu alti infectati se va prelungi perioada infectarii?
Adica va mai fi purtătoare a virusului timp de inca 15 zile din momentul acela?

Eu as zice ca nu se va prelungi perioada infectarii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat