Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!
Acest departament analizează riscurile la care se expune firma, inclusiv riscul de a nu respecta legile de publicitate și de a primi amenzi. Ei trebuie să se asigure că firma ia măsuri pentru a evita aceste riscuri.
Publicitatea făcută produselor și serviciilor în școlile din țara noastră ar putea fi interzisă, iar încălcarea interdicției ar putea aduce amenzi de câteva mii de lei, conform unui proiect de act normativ adoptat luni de Senat. Citește articolul
Pentru că arată cum respectarea noilor reguli privind casele de marcat ajută la evitarea amenzilor și la asigurarea că toate vânzările sunt înregistrate corect, reducând riscurile operaționale și financiare.
Chiar dacă nu își desfășoară activitatea comercială la un sediu fix, comercianții nu scapă de obligația de a avea o casă electronică de marcat. Orice vânzare făcută direct către populație, indiferent că are loc în cadrul unui târg, a unei expoziții sau pur și simplu pe stradă, dintr-o rulotă ori din spatele unui stand, trebuie să fie înregistrată pe o casă de marcat electronică, fiscalizată. Citește articolul
Monitorizează și reduce riscurile care pot afecta compania, cum ar fi problemele de siguranță alimentară ce duc la retragerea produselor sau amenințările la securitatea bunurilor (furturi).
avocatnet.ro și Digi24.ro vă prezintă cele mai importante știri ale dimineții. Citește articolul
Identifică și reduce pericolele pentru firmă, iar riscul fiscal public este un aspect important de monitorizat și gestionat pentru a proteja compania de eventuale probleme.
Firmele din România urmează să fie administrate de Fisc în funcție de clasa de risc la care sunt încadrate, conform unor modificări legislative recente. Încadrarea aceasta va fi publică pe site-ul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), dar nu va putea fi contestată. Chiar și așa, specialiștii spun că există o soluție pentru firme de a încerca reducerea gradului de risc. Citește articolul
Acest departament este interesat de identificarea și prevenirea riscurilor legale și financiare care pot apărea din concedieri efectuate incorect, cum ar fi costurile asociate cu procesele în instanță, plata de despăgubiri și afectarea reputației companiei.
Pentru a putea obține reintegrarea în cadrul vechiului loc de muncă, foștii salariați trebuie să fi fost concediați ilegal. Într-un astfel de caz, ei pot să ceară instanței căreia i se cere și anularea deciziei de concediere ilegale să se reîntoarcă la vechiul loc de muncă. Astfel, este foarte important pentru salariați să știe ce este, în esență, o concediere ilegală, pentru a nu suferi abuzuri. Citește articolul
Dezinformarea masivă poate genera riscuri semnificative pentru reputația companiei, pentru angajați și pentru relațiile cu clienții, fiind necesară o analiză a modului în care aceste riscuri pot fi gestionate.
Săptămâna asta, celor din conducerea Facebook li s-a pus în vedere să ia măsuri pentru reducerea distribuirii de conținut antivaccinist pe platforma socială, vinovat de răspândirea informațiilor unor informații adesea false sau dezinformatoare și de boom-ul unor epidemii. Facebook nu a făcut niciun anunț oficial privind luarea unor măsuri concrete, dar a promis că analizează astfel de măsuri. Având în vedere schimbările prin care platforma a trecut în ultimii doi ani, ca să răspundă acuzațiilor de propagare a fake news-ului, cenzurarea unor postări antivaccin nu este exclusă. Citește articolul
Noile tehnologii și extinderea conectivității (M2M, IoT) aduc cu ele noi tipuri de riscuri, în special în ceea ce privește securitatea datelor și a rețelelor. Articolul subliniază necesitatea unor rețele sigure, automatizate și capabile să blocheze amenințări, aspecte fundamentale pentru gestionarea eficientă a riscurilor operaționale și cibernetice.
În 2019, companiile vor dori să utilizeze mai eficient datele din cadrul organizațiilor, păstrând tendința din 2018. Optimizarea și gestionarea mediilor multicloud a constituit o prioritate pentru multe companii anul trecut, ca și necesitatea integrării securității la un nivel de bază. Niciuna dintre aceste tendințe nu va dispărea în 2019 și vom asista la un mix interesant între „evoluție” – extinderea și dezvoltarea tendințelor deja în desfășurare – și „revoluție” – cerințe în permanentă schimbare, care obligă organizațiile să adopte digitizarea și noile tehnologii, cu o viteză mai mare. Citește articolul
Acest departament trebuie să identifice și să evalueze riscul ca firma să fie investigată de Comisia Europeană, să înțeleagă implicațiile unei astfel de investigații și să stabilească proceduri interne clare pentru a gestiona eficient o situație neprevăzută, protejând interesele companiei.
O surpriză pentru multe firme ar putea fi faptul că nu doar autoritățile penale au puteri de investigație, în sediul acestora, și cu privire la documente precum cele contabile, de exemplu. O altă entitate care are o asemenea putere este Comisia Europeană. Da, cea de la Bruxelles. Citește articolul
Acest departament este interesat de potențialele riscuri financiare pentru companie, cum ar fi posibilitatea de a fi nevoit să restituie sumele economisite din taxele reduse dacă acestea nu sunt considerate ajutoare de stat legale.
Asupra taxelor salariale reduse pentru domeniul construcțiilor planează un mare semn de întrebare, spun specialiștii. Mai precis, aceste facilități trebuie acordate ca ajutor de stat și e nevoie de obținerea unei autorizări de la Comisia Europeană. Specialiștii spun că Guvernul n-a pregătit deloc terenul, în condițiile în care angajatorii ar trebui să aplice taxele salariale reduse de luna asta. Citește articolul
Articolul subliniază riscurile financiare și legale legate de prețurile de transfer și controalele fiscale, ajutând la identificarea și gestionarea vulnerabilităților companiei în acest domeniu.
Lansarea operaţiunii „Iceberg” de către ANAF la începutul anului, cu scopul declarat de a verifica modul în care societăţile se raportează la afiliaţii lor, aduce în prim plan una dintre temele puţin cunoscute ale practicii fiscale: preţurile de transfer. Citește articolul