Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!
Pentru a fi la curent cu evenimentele naționale importante, mai ales cele care implică participarea publicului larg, ca parte a implicării civice și a înțelegerii contextului social.
În data de 26 mai 2019 va avea loc, simultan cu alegerea reprezentanților României în Parlamentul European, un referendum național privind justiția. În acest sens, Guvernul a publicat recent în Monitorul Oficial un act normativ care stabilește numărul buletinelor utilizate la consultarea națională pe teme de justiție, dar și modelul acestora. Citește articolul
Decizia susține egalitatea de șanse și tratamentul echitabil pentru angajate, permițându-le să muncească mai mult dacă doresc, ceea ce este important pentru valorile sociale și etice ale companiei.
În lumina unei decizii din 2018 a Curții Constituționale, salariatelor din România li s-a recunoscut posibilitatea de a decide dacă, ajungând la vârsta standard de pensionare pentru femei și îndeplinind condițiile de stagiu, ies la pensie sau continuă să lucreze până aproape de vârsta standard de pensionare în cazul bărbaților (65 de ani). Apoi, legiuitorul a modificat legislația muncii astfel încât să includă această opțiune pentru salariate, legislație care mai primește iarăși niște modificări, începând de mâine. Ce trebuie să știe angajatorii pentru situațiile angajatelor care vor să continue munca dincolo de vârsta când s-ar fi putut pensiona? Citește articolul
Departamentul ar fi interesat de modul în care compania poate sprijini economia locală prin promovarea produselor românești, de inițiativele de reducere a poluării și de practicile agricole sustenabile.
avocatnet.ro și Digi24.ro vă prezintă cele mai importante știri ale dimineții. Citește articolul
Departamentul de responsabilitate socială ar putea considera important să încurajeze participarea civică a angajaților la vot, iar aceste informații despre cum se desfășoară votul sunt utile în acest sens.
Pe 26 mai 2019 vor avea loc atât alegerile pentru membrii României în Parlamentul European, cât și un referendum național privind justiția, iar Guvernul a venit miercuri cu unele clarificări prin OUG la organizarea celor două scrutine. Astfel, deși secțiile de votare vor fi comune, vor exista urne diferite pentru cele două scrutine, iar cetățenii care se vor prezenta la vot vor primi buletine de vot diferite. Citește articolul
Modificările legislative privind egalitatea de tratament între bărbați și femei la locul de muncă, inclusiv la pensionare, sunt relevante pentru cum firma își arată responsabilitatea față de angajați și față de societate.
Salariatele care, deși ajung la vârsta standard de pensionare și îndeplinesc condițiile să se pensioneze pentru limită de vârstă, dar vor să mai rămână la muncă până la 65 de ani vor trebui să ceară continuarea raportului de muncă într-un termen mai scurt decât acum, potrivit unei legi aplicabile de sâmbătă. Oricum, continuarea muncii se va putea face pentru cel mult trei ani. Citește articolul
Subiectele legate de justiție și corupție sunt importante pentru felul în care compania este percepută ca fiind responsabilă și etică, contribuind la imaginea sa publică.
Cetățenii sunt chemați, pe data de 26 mai, în aceeași zi cu alegerile pentru Parlamentul European, să se prezinte la un referendum convocat de președintele țării și care are ca obiect domeniul justiției. Dar chiar și dacă referendumul va fi validat, este posibil ca legislația să rămână neschimbată. Citește articolul
Companiile cu programe de responsabilitate socială vor să contribuie la binele comunității. Investițiile în mișcare și sănătate, care scad costurile medicale și îmbunătățesc viața oamenilor, sunt direct în linie cu obiectivele lor de a avea un impact pozitiv în societate.
Urmând modelul ţărilor din vest, unele primării de la noi au început să investească în baze sportive. Citește articolul
Se pune un accent important pe protejarea cumpărătorilor vulnerabili și pe asigurarea că aceștia înțeleg pe deplin tranzacția, prin consiliere, ceea ce reflectă angajamentul companiei față de responsabilitatea socială.
O propunere legislativă înregistrată recent la Senat vizează reglementarea activității de dezvoltare imobiliară. Printre noutăți se numără o serie de prevederi care vor oferi protecții suplimentare persoanelor care cumpără locuințe în scop personal (de exemplu, plata în avans a cheltuielilor legate de utilități sau de asigurări). Deși s-ar putea argumenta că multe din prevederi există deja și acum, în baza legislației consumatorilor, ceea ce se dorește a se introduce acum reprezintă o detaliere a drepturilor consumatorilor în relația lor cu dezvoltatorii imobiliari. Citește articolul
Acest departament este interesat de practici de afaceri etice și transparente. Îndrumarea corectă a consumatorilor și respectarea legilor privind originea produselor contribuie la reputația companiei și la responsabilitatea socială.
Recent, Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) a clarificat că inclusiv sugerarea, prin imagini, că un produs provine dintr-o anumită regiune geografică (astfel de produse beneficiind de protecția denumirilor de origine), deși el nu este produs acolo și/sau nu respectă condițiile de calitate pe care astfel de produse le respectă, este ilegală. Practic, este interzisă inducerea în eroare, inclusiv prin imagini, a consumatorilor că un produs are o anumită origine geografică și că are caracteristicile specifice produselor din acel loc, deși nu este așa. Citește articolul
Articolul contribuie la promovarea unui mediu de lucru etic, responsabil și incluziv, fără discriminare și hărțuire, aspecte esențiale pentru imaginea și valorile de responsabilitate socială ale companiei.
Angajatorii sunt obligați să întocmească o politică internă privind hărțuirea la locul de muncă, conform unui act normativ care se aplică deja de câteva zile. Aceasta trebuie să conțină, printre altele, măsuri antihărțuire și o procedură de primire și soluționare a plângerilor de hărțuire ale salariaților. Citește articolul