Acest departament va fi implicat în modul în care sunt vândute produsele aproape de expirare și în comunicarea opțiunilor pentru clienți, cum ar fi posibilitatea de a lua mâncarea acasă.
Legea impune operatorilor economici din sectorul agroalimentar, inclusiv cei din industria hotelieră și alimentația publică, să implementeze măsuri de prevenire a risipei alimentare, obligându-i să adopte cel puțin două din zece măsuri stabilite. Normele de aplicare recente detaliază măsurile specifice pentru fiecare etapă a lanțului alimentar și impun, între altele, adoptarea unui plan anual de măsuri sau comunicări anuale către angajați despre obiectivele de reducere a risipei. În plus, clienții trebuie să fie informați despre posibilitatea de a lua acasă alimentele neconsumate, fără costuri suplimentare, drept ce trebuie menționat în meniuri. Vorbim, totodată, de colectarea separată a deșeurilor alimentare, pe categorii, dar și de redirecționarea de către unitățile de alimentație publică a alimentelor către operatorii receptori sau consumatorii finali. Citește articolul
Cei de la vânzări trebuie să știe noile limite de dobândă pentru a oferi corect creditele clienților și pentru a explica cum funcționează, atât pentru creditele noi, cât și pentru cele existente.
Legea care vizează protejarea consumatorilor de dobânzile excesive la credite, oficializată luna aceasta, va intra în aplicare începând din 11 noiembrie. Actul normativ aduce noutăți atât pentru instituțiile financiare non-bancare (IFN), cât și pentru consumatori, în special în ceea ce privește cesiunea de creanțe. Scopul măsurii este protejarea consumatorilor de dobânzile excesive la credite și impune limite clare dobânzilor percepute de IFN-uri. Citește articolul
Departamentul de Vânzări este interesat de evoluția puterii de cumpărare a populației și a consumului, deoarece aceste date ajută la estimarea cererii pentru produsele sau serviciile companiei și la ajustarea strategiilor de vânzări.
La ultima ședință de politică monetară, Consiliul de Administrație al BNR i-a suprins pe majoritatea analiștilor cu decizia de reducerea a ratei dobânzii cheie cu 0,25 puncte procentuale, în condițiile în care inflația se menține ridicată iar prețurile au urcat în iulie, față de iunie când IPC scăzuse la 4,9%. Citește articolul
Echipa de vânzări folosește des mașini de serviciu. Acest articol îi ajută să înțeleagă că cheltuielile cu mașinile folosite de agenții de vânzări pot fi deduse integral, ceea ce este important pentru bugetul alocat departamentului și pentru operațiunile de zi cu zi.
Detaliem astăzi ce condiții se aplică în privința deducerii cheltuielilor contribuabilului cu un autovehicul - atât în privința impozitului pe profit, cât și în privința impozitului pe venit. Citește articolul
Echipele de vânzări care se deplasează în străinătate pentru întâlniri cu clienții sau partenerii de afaceri pot folosi aceste informații pentru a-și planifica eficient călătoriile și a evita întârzierile.
Deoarece, în ultimele zile, se înregistrează valori mari de trafic prin punctele rutiere de trecere a frontierei, în doar o zi trecând granița aproape 400.000 de persoane, Ministerul Afacerilor Interne (MAI) reamintește celor ce vor să călătorească în afara granițelor și celor care vor să revină în țară că pot afla rapid, prin accesarea unui site, care este timpul de așteptare în fiecare dintre punctele de trecere a frontierei. Citește articolul
Oferă o perspectivă asupra sănătății economiei și a puterii de cumpărare generale, informații esențiale pentru estimarea vânzărilor și ajustarea strategiilor comerciale.
Pornind de la execuția bugetară pe primele șase luni și alte date agregate, Consiliul Fiscal avertizează în Raportul său anual, că deficitul bugetar în 2024 poate să depășească 7% din PIB, cu riscul de a se îndrepta spre 8% din PIB – față de 5% ținta oficială pe care s-a făcut Bugetul 2024. Citește articolul
Dacă o companie vinde produse sau servicii care implică credite de consum, echipa de vânzări trebuie să fie la curent cu noile condiții și limitări ale dobânzilor pentru a informa corect clienții și a respecta legislația.
Avocatnet.ro vă prezintă, în sinteză, cele mai importante noutăți legislative publicate în Monitorul Oficial în perioada 12 - 18 august 2024. Ele aduc noutăți care vizează atât mediul de afaceri sau activitatea profesională, cât și viața personală. Pentru fiecare punctăm pe scurt principalele prevederi și data de la care se aplică, iar explicații detaliate găsiți accesând link-urile disponibile, care vă trimit la articolele scrise de redacția noastră despre respectivele acte normative. Citește articolul
Dacă o companie vinde produse sau servicii care pot fi utilizate pentru 'desfășurarea activității didactice' (cum ar fi materiale de curs, softuri educaționale sau programe de formare), departamentul de Vânzări ar fi interesat să știe că există fonduri și un termen extins pentru ca beneficiarii să le poată cheltui, reprezentând o oportunitate de piață.
Potrivit unei ordonanțe apărute recent, perioada de utilizare a primelor de carieră didactică și profesională se modifică. Astfel, conform noilor prevederi, aceste prime pot fi utilizate până în luna octombrie 2024. Citește articolul
Departamentul de vânzări poate fi interesat de cât de repede se pot verifica datele firmelor noi (potențiali clienți) sau cum sunt afectate firmele cu care colaborează, deoarece întârzierile la Registrul Comerțului pot influența procesul de vânzare.
În contextul în care a trecut recent la folosirea unui nou sistem informatic pentru serviciile sale online și offline, Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) anunță că sunt așteptate întârzieri la procesarea solicitărilor ce necesită intervenție umană. Perioada de acomodare ar trebui să dureze până la finalul lui septembrie 2024. În același timp, este bine de precizat că cererile online ce nu necesită intervenție umană sunt procesate automat. Citește articolul
Articolul arată cum fluctuațiile dobânzilor și inflația influențează puterea de cumpărare a consumatorilor și apetitul lor pentru credite și achiziții, informații vitale pentru strategiile de vânzări și estimarea cererii pe piață.
Atenția cade în continuare pe prognozele asupra inflației, doar că investițiile și creditarea populației sunt adevăratele probleme. Mugur Isărescu, Guvernatorul Băncii Naționale a României (BNR), nu se gândește la o relaxare de politică monetară, ci joacă încet, pe termen lung. Ce înseamnă asta: Citește articolul